Czechy: Prezydent przeciwko reformie emerytalnej
[2012-09-25 01:59:44]
Istotnie, konstelacje te już w niedługiej przyszłości mogą ulec radykalnym zmianom. Rządząca obecnie centroprawicowa koalicja już teraz posiada minimalną przewagę głosów i najprawdopodobniej utraci władzę w najbliższych wyborach. Sondaże opinii publicznej wskazują na wyraźną przewagę lewicy. Według ostatnich badań przeprowadzonych przez Centrum Badania Opinii Publicznej, na Czeską Partię Socjaldemokratyczną głosowałoby 31,5 proc. wyborców a na Komunistyczną Partię Czech i Moraw 21,5 proc. tj. j 0,5 pkt. proc. więcej niż na najsilniejsze ugrupowanie prawicowe – Obywatelską Partię Demokratyczną. Prezydent Klaus zwraca też uwagę na to, że wprowadzenie drugiego filaru następuje w momencie, gdy załamało się zaufanie do długofalowego kolektywnego inwestowania a podobne systemy na świecie a zwłaszcza w krajach położonych blisko nas (nie wymieniając bezpośrednio Polski) dopadł ciężki kryzys i są ponownie nacjonalizowane czy w istotny sposób modyfikowane. W takiej sytuacji, zdaniem Václava Klausa, nowa reforma oznaczałaby grę hazardowa z zaufaniem obywateli i stabilnością systemu emerytalnego. Przeciwko zmianom w systemie emerytalnym protestuje też czeska lewica. Ukradli nam przeszłość i teraźniejszość a teraz chcą nam ukraść przyszłość – mówił w nawiązaniu do reformy emerytalnej przewodniczący Komunistycznej Partii Czech i Moraw Vojtěch Filip podczas święta komunistycznego dziennika „Haló Noviny”. Wezwał też obywateli do udziału w zbliżających się wyborach samorządowych i senackich a w perspektywie również parlamentarnych, mówiąc: Mamy dwie możliwości. Albo zaczniemy lubić to, co mamy i pójdziemy jak owce na rzeź albo zjednoczymy siły i powiemy NIE. Mamy ku temu narzędzie jakim są wybory. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
20 kwietnia:
1868 - W Warszawie urodził się Adolf Warski, działacz robotniczy, socjalistyczny i komunistyczny, dziennikarz i publicysta; zamordowany w ZSRR poczas czystek stalinowskich.
1919 - Powstała Socjalistyczna Partia Robotnicza Jugosławii.
1937 - W Lwowie urodziła się Krystyna Rodowska, polska poetka, tłumaczka literatury pięknej, krytyk literacki. Tłumaczyła m.in. Nerudę, Paza, Garcię Lorkę, Bretona, Geneta.
1995 - W Belgradzie zmarł Milovan Dżilas, polityk jugosłowiański, pisarz polityczny; bliski współpracownik Tity; od 1953 wiceprezydent Jugosławii; 1954 za krytykę rządów partii komunistycznej pozbawiony stanowisk i kilkakrotnie więziony; autor "Nowej klasy".
1999 - USA: Miała miejsce masakra w szkole średniej Columbine, w wyniku której zginęło 15 osób.
2004 - Jan Guz został przewodniczącym OPZZ.
2008 - Fernando Lugo (APC) wygrał wybory prezydenckie w Paragwaju.
2013 - Giorgio Napolitano jako pierwszy historii prezydent Włoch został wybrany na II kadencję.
?