USA: Kalifornia przed referendum ws. zniesienia kary śmierci
[2012-11-01 20:30:20]
Ważnym argumentem przeciwko karze śmierci jest fakt, że zdarzają się pomyłki sądowe. W telewizyjnej reklamie społecznej z udziałem aktora, Martina Sheena, opowiadana jest historia Franky’ego Carrillo, który spędził dwa dzięsiolecia oczekując na śmierć za morderstwo, którego nie popełnił. W niektórych przypadkach, rezygnując z prawa odwoływania się skazani niejako dobrowolnie poddają się karze, sprawiając, że w praktyce władze stanowe pomagają im popełnić samobójstwo. Zdaniem Jeanne Woodford, byłej strażniczki z więzienia San Quentin, która w ciągu ponad 30 lat przepracowanych w wymiarze sprawiedliwości przewodniczyła przy czterech egzekucjach, takim przypadkiem samobójstwa była sprawa Roberta Lee Massiego, który nie chciał żyć po tym, jak w 2001 r. został skazany za dwa osobne morderstwa. Innym faktem przemawiającym za zniesieniem kary śmierci jest koszt jej utrzymywania, który w samej Kalifornii wynosi dodatkowe 184 mln dol. rocznie w porównaniu z sytuacją, gdyby – jak postulowane jest w Propozycji 34. – wszystkim oczekującym na egzekucję wyrok śmierci zamienić na dożywocie bez prawa do przedterminowego zwolnienia. Duże koszty procesów, więzień o zwiększonym bezpieczeństwie, a także niekończących się procesów apelacyjnych od 1978 r. kosztowały podatników stanu Kalifornia 4 mld dol. Oszczędności pozwoliłyby przeznaczyć dodatkowe środki na wykrywanie sprawców ciężkich przestępstw. W Kalifornii aż 46 proc. morderstw i 56 proc. zgłoszonych gwałtów to sprawy nierozwiązane. Referendum w sprawie zniesienia kary śmierci odbędzie się 6 listopada. Sondaż USC Dornsfe/"Los Angeles Times" wskazał, że za Propozycją 34. opowiada się 42 proc. wyborców, a przeciwko – 45 proc. Jeśli w referendum Kalifornijczycy zdecydują o zniesieniu kary śmierci, największy amerykański stan będzie szóstym w ciągu ostatnich pięciu lat, w którym podjęto decyzję tego rodzaju. W Connecticut zniesiono tę karę w kwietniu, a wcześniej w Illinois, New Jersey, New Mexico oraz stanie Nowy Jork. Otworzyłoby to także drogę zmian w tych 32 stanach, w których kara śmierci wciąż może być wymierzana. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
20 kwietnia:
1868 - W Warszawie urodził się Adolf Warski, działacz robotniczy, socjalistyczny i komunistyczny, dziennikarz i publicysta; zamordowany w ZSRR poczas czystek stalinowskich.
1919 - Powstała Socjalistyczna Partia Robotnicza Jugosławii.
1937 - W Lwowie urodziła się Krystyna Rodowska, polska poetka, tłumaczka literatury pięknej, krytyk literacki. Tłumaczyła m.in. Nerudę, Paza, Garcię Lorkę, Bretona, Geneta.
1995 - W Belgradzie zmarł Milovan Dżilas, polityk jugosłowiański, pisarz polityczny; bliski współpracownik Tity; od 1953 wiceprezydent Jugosławii; 1954 za krytykę rządów partii komunistycznej pozbawiony stanowisk i kilkakrotnie więziony; autor "Nowej klasy".
1999 - USA: Miała miejsce masakra w szkole średniej Columbine, w wyniku której zginęło 15 osób.
2004 - Jan Guz został przewodniczącym OPZZ.
2008 - Fernando Lugo (APC) wygrał wybory prezydenckie w Paragwaju.
2013 - Giorgio Napolitano jako pierwszy historii prezydent Włoch został wybrany na II kadencję.
?