Korea Południowa: Pierwsza w historii prezydentka państwa
[2012-12-22 23:30:40]
60-letnia Park odniosła ogromny sukces, uzyskując ok. 51,55% głosów, przy najwyższej od 15 lat, 75,84% frekwencji. Jej główny kontrkandydat, Moon Jae-in z liberalnej Zjednoczonej Partii Demokratycznej, otrzymał raptem 48,02% poparcia, czyli o ponad milion głosów mniej od swojej rywalki. Rezultat Park przekroczył szacunki oparte na przedwyborczych sondażach, a także stanowi kolejne zwycięstwo konserwatystów w ostatnim czasie, którzy zwyciężyli już m.in. w tegorocznych wyborach parlamentarnych. O sukcesie tym świadczy też m.in. wygrana w prowincji Gangwon, uważanej za bastion liberałów. Jedynym większym sukcesem jej rywala była wygrana w samym Seulu. Przyszła głowa państwa koreańskiego będzie 11. osobą na stanowisku prezydenckim, a także kolejną z partii Saenuri, z której ramienia urząd ten pełnił również jej poprzednik, Lee Myung-Bak. W czasie swojej kampanii prezydenckiej Park zapowiadała z jednej strony osłabienie prezydentury na rzecz pozycji premiera, a z drugiej neoliberalne reformy gospodarcze, obejmujące przede wszystkim obniżanie podatków oraz pakiet wspierający małych i średnich przedsiębiorców. Za pomocą takich programów chce walczyć z dotkliwym dla Korei kryzysem gospodarczym. Jednym z oficjalnie głoszonych elementów jej programu było m.in. osłabienie wielkich monopoli, co może wydawać się wątpliwe, zważywszy, że jej poprzednik i kolega partyjny był w przeszłości szefem koncernu Hyundai. Park zapowiedziała dążenia do umacniania dobrych relacji z Chinami i niezaostrzanie i tak napiętych już relacji z Koreą Północną. Park będzie wprawdzie pierwszą prezydentką w historii Korei, ale jej postać nie jest kojarzona z postępowymi programami. Konserwatywna przywódczyni od dzieciństwa obracała się w kręgu koreańskich elit rządzących jako córka gen. Parka Chunga-hee, dyktatora stojącego na czele krwawego reżimu wojskowego w latach 1961-79. Po zabójstwie swojej matki w 1974 r., pani Park pełniła zresztą przez kilka lat oficjalnie funkcję koreańskiej Pierwszej Damy. Przyszła prezydentka jest też nienawidzona przez koreański ruch związkowy. W czasie kampanii prezydenckiej zasłynęła m.in. wypowiedzią z prawyborczej debaty, w której nie umiała poprawnie odpowiedzieć na pytanie o wysokość koreańskiej płacy minimalnej. Fot. Wikimedia Commons |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Mury, militaryzacja, wsobność.
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Manichejczycy i hipsterzy
- Pod prąd!: Spowiedź Millera
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Wolność wilków oznacza śmierć owiec
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
23 listopada:
1831 - Szwajcarski pastor Alexandre Vinet w swym artykule na łamach "Le Semeur" użył terminu "socialisme".
1883 - Urodził się José Clemente Orozco, meksykański malarz, autor murali i litograf.
1906 - Grupa stanowiąca mniejszość na IX zjeździe PPS utworzyła PPS Frakcję Rewolucyjną.
1918 - Dekret o 8-godzinnym dniu pracy i 46-godzinnym tygodniu pracy.
1924 - Urodził się Aleksander Małachowski, działacz Unii Pracy. W latach 1993-97 wicemarszałek Sejmu RP, 1997-2003 prezes PCK.
1930 - II tura wyborów parlamentarnych w sanacyjnej Polsce. Mimo unieważnienia 11 list Centrolewu uzyskał on 17% poparcia.
1937 - Urodził się Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.
1995 - Benjamin Mkapa z lewicowej Partii Rewolucji (CCM) został prezydentem Tanzanii.
2002 - Zmarł John Rawls, amerykański filozof polityczny, jeden z najbardziej wpływowych myślicieli XX wieku.
?