Czechy: Kandydat na prezydenta zamieszany w aferę prywatyzacyjną

[2013-01-24 22:38:55]

Czeski, lewicowy dziennik „Haló Noviny” przypomniał, że minister spraw zagranicznych, szef wspótworzącej koalicję rządową prawicowej partii TOP 09, Karl Schwarzenberg (na zdjęciu), który przeszedł do II tury wyborów prezydenckich, był przed laty zamieszany w aferę związaną z prywatyzacją Karlovarskiej Becherovki – producenta znanego na całym świecie likieru.

W październiku 1997 r. rząd podjął decyzję o sprzedaży za niemal 2 mld koron 89 proc. akcji spółce Value Bill mimo tego, że przedstawiła ona najsłabszą spośród ubiegających się o zakup ofertę biznesową (m.in. nie gwarantowała wygranej z niemieckim likierem Underberg sporu o znak towarowy) oraz nie zaproponowała najwyższej ceny. W spółce Value Bill 20 proc. udziałów należało do Schwarzenberga, który następnie odsprzedał je francuskiemu koncernowi Pernod Ricard, który dzięki temu stał się posiadaczem kontrolnego pakietu akcji Value Bill.

Ponadto austriacka adwokatka, Christa Fries, ujawniła na łamach prasy, że Schwarzenberg czeka na odpowiedni moment aby upomnieć się o zwrot należących do jego przodków dóbr książęcych skonfiskowanych po II Wojnie Światowej za współpracę z nazistami. Jak twierdzi Christa Fries, Schwarzenberg starania o odzyskanie majątku odsunął w czasie, aby nie niepokoić opinii publicznej i chce raczej poczekać na tę chwilę, kiedy restytucja majątku będzie politycznie możliwa do przeprowadzenia.

W trakcie kampanii przed drugą turą Schwarzenberg naraził się też opinii publicznej oraz wielu politykom, kiedy publicznie ogłosił, że dekrety prezydenta Edvarda Beneša z 1945 r. o konfiskacie mienia Niemców sudeckich, pozbawieniu ich obywatelstwa czechosłowackiego i wysiedleniu, powinny stanowić podstawę do postawienia Beneša i jego rządu przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości za ciężkie pogwałcenie praw człowieka.

Po tej wypowiedzi kandydujący w I turze były premier przejściowego rządu technicznego, Jan Fischer, oświadczył, że nie poprze Schwarzenberga w kolejnej części głosowania. Z tych samych powodów podobne stanowisko zajął obecny prezydent Václav Klaus, któremu w odwecie Schwarzenberg przypisał przynależność do jednej grupy rządzącej wspólnie z jego wyborczym kontrkandydatem, Milošem Zemanem.

Bolesław K. Jaszczuk



Fot. Wikimedia Commons

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 listopada:

1831 - Szwajcarski pastor Alexandre Vinet w swym artykule na łamach "Le Semeur" użył terminu "socialisme".

1883 - Urodził się José Clemente Orozco, meksykański malarz, autor murali i litograf.

1906 - Grupa stanowiąca mniejszość na IX zjeździe PPS utworzyła PPS Frakcję Rewolucyjną.

1918 - Dekret o 8-godzinnym dniu pracy i 46-godzinnym tygodniu pracy.

1924 - Urodził się Aleksander Małachowski, działacz Unii Pracy. W latach 1993-97 wicemarszałek Sejmu RP, 1997-2003 prezes PCK.

1930 - II tura wyborów parlamentarnych w sanacyjnej Polsce. Mimo unieważnienia 11 list Centrolewu uzyskał on 17% poparcia.

1937 - Urodził się Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.

1995 - Benjamin Mkapa z lewicowej Partii Rewolucji (CCM) został prezydentem Tanzanii.

2002 - Zmarł John Rawls, amerykański filozof polityczny, jeden z najbardziej wpływowych myślicieli XX wieku.


?
Lewica.pl na Facebooku