PPS: Sprzeciw wobec rejestracji Unii Lewicy III RP

[2005-03-22 23:01:46]

Prezydium Rady Naczelnej oraz Centralny Komitet Wykonawczy Polskiej Partii Socjalistycznej wyraziły sprzeciw wobec działań mających na celu rejestrację partii Unia Lewicy III RP. Liderzy PPS wzywają wszystkich sygnatariuszy deklaracji UL do potępienia rejestracji partii politycznej pod tą nazwą.

PPS niepokojem przyjmuje informacje o koncepcjach zarejestrowania partii politycznej o nazwie Unia Lewicy przez grupę kilku działaczy, którzy wywodzą się z grona sygnatariuszy porozumienia. Uważamy, że tego typu działania sprzyjają dalszemu rozbiciu a nie jednoczeniu lewicy - czytamy w oświadczeniu Prezydium Rady Naczelnej i CKW Polskiej Partii Socjalistycznej.

Liderzy PPS zarzucają osobom, które doprowadziły do rejestracji Unii Lewicy III RP zawłaszczenie nazwy. Uważamy jednocześnie, że znak Unia Lewicy jest wspólną własnością wszystkich, którzy podpisali porozumienie i deklarowali dobrą wolę współpracy. Mamy więc także do czynienia z próbą zawłaszczenia nazwy - głosi oświadczenie.

Należy przypomnieć, że o rejestracji partii politycznej Unia Lewicy III RP poinformowała w niedzielę grupa liderów UL, między innymi: Maria Szyszkowska, Maciej Wieczorkowski, Katarzyna Kądziela, Piotr Ikonowicz i Piotr Musiał. Koncepcję przekształcenia luźnego dotychczas porozumienia UL w skonsolidowaną partię polityczną poparły dotychczas Antyklerykalna Partia Postępu "Racja", Centrolewica RP oraz Federacja Młodych Unii Pracy.

Stanowisko PPS zbiega się w czasie z przedstawieniem przez przewodniczącego tej partii - Andrzeja Ziemskiego, nowej koncepcji politycznej o nazwie "Ruch Obrony Konstytucji", która miałaby skupić istniejące na scenie politycznej ruchy centrowe i lewicowe, których wspólnym mianownikiem miałaby być obrona III Rzeczypospolitej i oraz faktyczna realizacja obowiązującej obecnie Konstytucji RP.
Liderzy Polskiej Partii Socjalistycznej porazili mnie wybitnie pokrętną logiką, która zapewne przyświecała im podczas podejmowania stanowiska w sprawie rejestracji Unii Lewicy III RP. Zarzucanie "rozbijania lewicy" działaczom dążącym do zjednoczenia mniejszych ruchów lewicowych w jedną, zwartą partię pachnie intelektualną perwersją i polityczną prowokacją. W ślad za tym zapachem snuje się także fetor hipokryzji liderów PPS, którzy dawno już zdecydowali się grać w jednej drużynie z SLD, a tylko boją się przyznać do tego działaczom swojej partii i Unii Lewicy oraz opinii publicznej.

Bartłomiej Kacper Przybylski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



DEMONSTRACJA: ZATRZYMAĆ IZRAELSKĄ MACHINĘ ŚMIERCI
Warszawa, Plac Zamkowy
5 października (sobota), godz.13.00
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


28 września:

1895 - Zmarł Gustaw Ehrenberg, poeta i działacz tajnego Stowarzyszenia Ludu Polskiego.

1918 - Urodził się Willi Ritschard, polityk szwajcarski, członek Szwajcarskiej Rady Związkowej (rządu) z ramienia Partii Socjaldemokratycznej, w 1978 prezydent Szwajcarii.

1919 - W Warszawie obradował Zjazd PPS-Opozycji, kierowanej przez T. Żarskiego i A. Landego. Zjazd opowiedział się za dyktaturą proletariatu w postaci Polskiej Republiki Socjalistycznej, współpracą z KPRP i przystąpieniem do Międzynarodówki Komunistycznej.

1930 - Urodził się Immanuel Wallerstein, lewicowy socjolog amerykański, twórca teorii systemu-świata.

1932 - Urodził się Víctor Jara, chilijski bard, gitarzysta, autor tekstów piosenek, poeta, pedagog, lewicowy aktywista polityczny.

1958 - Francja: Referendum ws. nowej konstytucji. Równe prawo głosu otrzymali wszyscy mieszkańcy francuskich kolonii.

1966 - Zmarł André Breton, francuski pisarz, główny teoretyk nadrealizmu. Członek Francuskiej Partii Komunistycznej, wydalony w 1933.

1969 - RFN: SPD Willy'ego Brandta odniosła zwycięstwo w wyborach do Bundestagu.

1970 - Zmarł John Dos Passos, amerykański prozaik, dramaturg, poeta i reporter. Autor m.in. "Manhattan Transfer", trylogii "USA" i pacyfistycznej powieści "Trzej żołnierze".

1970 - Zmarł prezydent Egiptu, Gamal Naser.

1981 - Zmarł Rómulo Betancourt, centrolewicowy prezydent Wenezueli w latach 1945-48 i 1959-64.

1994 - W Waszyngtonie Izrael i OWP podpisały porozumienie o autonomii dla Zachodniego Brzegu Jordanu.

2000 - Palestyna: Początek drugiej Intifady.

2003 - Zmarł Tadeusz Zieliński, polityk, prawnik, specjalista w zakresie prawa pracy. Rzecznik Praw Obywatelskich w latach 1992-96. Kandydat Unii Pracy w wyborach prezydenckich w 1995 r.

2007 - Salwador: Mauricio Funes został oficjalnie wybrany kandydatem lewicowego Frontu Wyzwolenia Narodowego im. Farabundo Marti (FMLN).


?
Lewica.pl na Facebooku