Włochy: Sąd skazuje oficerów CIA

[2013-02-05 20:52:12]

Mediolański sąd apelacyjny skazał zaocznie trzech oficerów CIA za udział w porwaniu egipskiego muzułmańskiego duchownego, które miało miejsce w 2003 roku.

Skazani to szef placówki CIA w Rzymie, Jeffrey Castelli, który otrzymał wyrok siedmiu lat więzienia oraz dwóch podległych mu oficerów, skazanych na sześć lat.

Sąd uznał, że agenci CIA działali nielegalnie, porywając człowieka, któremu nie postawiono wcześniej żadnych zarzutów. Uchylił tym samym orzeczenie sądu niższej instancji, który uznał agentów za objętych immunitetem dyplomatycznym.

Nie jest to jedyny wyrok w sprawie porwań, który zapadł we Włoszech. Wcześniej sądy skazały na podobne wyroki 22 oficerów CIA oraz jednego pilota, w związku z ich udziałem w przerzucie więźniów, podejrzanych o terroryzm, którzy byli później torturowani.

Piotr Ciszewski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


18 maja:

1872 - Urodził się Bertrand Russel, angielski filozof i działacz społeczny.

1895 - Urodził się Augusto Sandino, nikaraguański przywódca partyzancki.

1931 - Jednodniowy strajk 35 tysięcy górników z Zagłębia Dąbrowskiego zwiazany z zapowiedzią obniżki płac o 15 proc., w wyniku strajku obniżkę cofnięto.

1974 - Ukończono budowę najwyższego w świecie masztu radiowego w Gąbinie.

1980 - W południowokoreańskim Kwangju doszło do masakry studentów protestujących przeciwko dyktaturze generała Chun Doo-hwana.

1995 - W Nikaragui powstała lewicowa partia polityczna Movimiento Renovador Sandinista (MRS).

2006 - Parlament Nepalu proklamował laickość kraju.


?
Lewica.pl na Facebooku