Warszawa: Protest opiekunów osób niepełnosprawnych

[2013-03-09 12:28:05]

W miniony czwartek, 7 marca, o godzine 11:00 odbył się protest zorganizowany przez Forum Rodzin Osób Niepełnosprawnych "Rodziny ON".

Protestowało kilkanaście osób, głównie matki dzieci niepełnosprawnych, niektóre z nich, z powodu braku możliwości zorganizowania opieki na czas protestu, przybyły wraz z dziećmi. W proteście uczestniczyły także m.in. przedstawicielki stowarzyszenia "Mam Przyszłość" i Henryk Szczepański (administrator portalu dzięki któremu rodzice wzajemnie się informują, integrują i organizują). Protestujący przybyli z różnych części kraju, w tym Torunia, Bydgoszczy i Puław.

Jako główne powody protestu demonstrujący podali chęć przypomnienia o trudnej sytuacji rodzin niepełnosprawnych dzieci, a także gniew z powodu tego, że pod koniec lutego nie doszło do zapowiedzianego spotkania z przedstawicielstwem rodzin, podczas którego MPiPS miał przedstawić wstępne propozycje programowe, jeśli chodzi o uregulowanie i poprawę sytuacji tej grupy społecznej.

Protest trwał kilka godzin. Do manifestujących wyszedł Minister Pracy i Polityki Społecznej, Władysław Kosiniak-Kamysz oraz przedstawiciele biura Marszałek Ewy Kopacz, którzy zobowiązali się w ciągu dwóch tygodni zorganizować spotkanie z delegacją rodziców, podczas której skonsultowano by z nimi projekt wieloletniego programu na rzecz tej grupy. Wyszli też przedstawiciele biura klubu Solidarnej Polski, której przedstawiciele zobowiązali się, że w najbliższym czasie zaproponują projekt ustawy na rzecz rodzin dzieci niepełnosprawnych. Nie obyło się bez przepychanek i słownych utarczek z policją i ochroną, którzy nie chcieli pozwolić na protest przed wyjściem do Sejmu oraz na przekazani petycji Marszałek Sejmu. Mimo początkowych problemów petycja została przekazana i delegacja w asyście straży marszałkowskiej musiała opuścić budynek.

W tej chwili osoby niepełnosprawne oraz ich opiekunowie mogą liczyć na:
- 153 złotych zasiłku pielęgnacyjnego na dziecko,
- 620 złotych dla opiekuna (pod warunkiem, że nie pracuje i nie ma żadnego dochodu z pracy).
- 570 złotych renty socjalnej dla niepełnosprawnego powyżej 18 roku życia (jeżeli niepełnosprawność powstała przed ukończeniem 18 roku życia lub przed ukończeniem 26 roku życia jeżeli osoba nadal pobierała naukę)

Opiekunowie osób niepełnosprawnych domagają się podniesienia wysokości świadczenia, uzawodowienia opieki (traktowanie jej jako pracy), stosownego wynagrodzenia a także poszerzenie zabezpieczenia społecznego tej grupy i ich dzieci (np. prawo do renty rodzinnej).

Marcelina Zawisza
Rafał Bakalarczyk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Pile!
Piła, plac Konstytucji 3 Maja
2 maja (piątek), godz. 19.00
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


27 kwietnia:

1848 - Francja zniosła niewolnictwo.

1937 - W Rzymie zmarł Antonio Gramsci, włoski działacz robotniczy, teoretyk marksizmu, filozof.

1956 - Sejm PRL przyjął ustawę o warunkach przerywania ciąży, liberalizującą przepisy aborcyjne.

1959 - Liu Szao-tsi zastąpił Mao Tse-tunga na stanowisku Przewodniczącego ChRL.

1968 - Na mocy przyjętego w październiku Abortion Act w Wielkiej Brytanii przerywanie ciąży stało się legalne.

1972 - W Bukareszcie zmarł Kwame Nkrumah, postępowy polityk afrykański, premier i prezydent Ghany, działacz ruchu panafrykańskiego, 1963 jeden z inicjatorów OJA, obalony przez wojsko.

1994 - Zakończyły się pierwsze wielorasowe wybory parlamentarne w RPA, w których zwyciężył Afrykański Kongres Narodowy Nelsona Mandeli, uzyskując 62,65% głosów


?
Lewica.pl na Facebooku