Wielka Brytania: Reakcje na zabicie żołnierza w Londynie
[2013-05-24 08:41:38]
Brytyjskie służby specjalne poinformowały, że dwóch napastników pochodzenia nigeryjskiego, którzy zostali postrzeleni przez policję podczas obławy byli im znani. Policja ujawniła w czwartek tożsamość jednego z napastników (Michael Adebolajo) oraz jego ofiary (Lee Rigby), a także aresztowała kolejne dwie osoby na podstawie zarzutów o pomoc w planowaniu zabójstwa. Po ataku napastnicy nie rzucili się do ucieczki, lecz starali się wyjaśnić przerażonym przechodniom przyczyny zabójstwa, co zostało nagrane przez jednego ze świadków telefonem komórkowym oraz udostępnione mediom. Według jednego z napastników, bezpośrednim powodem morderstwa była polityka zagraniczna rządu brytyjskiego oraz fakt, iż muzułmanie giną codziennie z rąk brytyjskich żołnierzy. Nazwał on ich ekstremistami ze względu na interwencje wojskowe oraz angażowanie się w sprawy wewnętrzne innych krajów, a także podkreślił, iż bomby zrzucane przez zachodnie rządy zabijają całe rodziny. Mężczyzna stwierdził, że morderstwo jednego żołnierza jest akcją odwetową, dodając: Przykro mi, że kobiety musiały być tego świadkiem, ale w naszych krajach kobiety również widzą takie sceny. Nigdy nie będziecie bezpieczni. Obalcie swój rząd, im na was nie zależy. Przedstawiciele rządu brytyjskiego nie są zgodni, czy atak ten można zaliczyć do aktów terroryzmu. David Cameron, premier Wielkiej Brytanii, oświadczył, że środowy incydent jest atakiem na „brytyjski styl życia” i jednocześnie „zdradą islamu”. Burmistrz Londynu Boris Johnson również ostrzegł przed niebezpieczeństwem obwiniania tej religii za czyny dwóch mężczyzn, a także zaprzeczył, jakoby napad ten był wynikiem brytyjskiej polityki zagranicznej. Sekretarz generalny Muzułmańskiej Rady Wielkiej Brytanii Farooq Murad wyraził kondolencje rodzinie zmarłego i dodał, że zabójcy Rigby'ego obrazili Allaha i zhańbili islam swoim czynem. Lee Rigby służył sześć miesięcy w Afganistanie podczas jednego z najbardziej krwawych okresów 12-letniej wojny. Jego zabójstwo wywołało protest brytyjskiej nacjonalistycznej grupy English Defence League, który bardzo szybko przekształcił się w zamieszki z policją. Członkowie EDL zdewastowali meczety, zastraszając muzułmanów oraz zaplanowali akcje odwetowe. Istnieją obawy, iż działania EDL sprowokują kolejną falę agresji wobec brytyjskich wyznawców islamu. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Zandberg w Częstochowie!
- Częstochowa, Plac Biegańskiego
- 14 maja (środa), godz. 12:00
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
15 maja:
1252 - Papież Innocenty IV wydał bullę Ad extirpanda, w której zezwolił na stosowanie tortur wobec heretyków.
1811 - Paragwaj ogłosił niepodległość.
1848 - Podczas rewolucji lutowej w Paryżu odbyła się demonstracja na rzecz niepodległości Polski.
1903 - W Warszawie urodził się Edward Bugajski, działacz socjalistyczny, działacz ruchu esperantystów.
1911 - Sąd Najwyższy USA, zgodnie z ustawą antymonopolową, nakazał podział międzynarodowej korporacji Standard Oil Johna D. Rockefellera.
1918 - Porażką komunistów zakończyła się wojna domowa w Finlandii.
1932 - W Piotrkowie swe obrady rozpoczął III Zjazd OM TUR. Delegaci wypowiedzieli się za samodzielnością organizacji młodzieży robotniczej i rozszerzeniem jej działalności politycznej.
1991 - Édith Cresson z Partii Socjalistycznej jako pierwsza kobieta stanęła na czele francuskiego rządu.
1997 - 22 lata po zakończeniu wojny w Laosie, USA przyznały się oficjalnie do brania w niej udziału, czemu dotąd zaprzeczały.
2006 - Giorgio Napolitano (Demokraci Lewicy) objął urząd prezydenta Włoch.
2011 - W Hiszpanii powstał ruch Oburzonych.
2012 - François Hollande został zaprzysiężony na urząd prezydenta Francji.
2015 - Założono nieformalny ruch Wolność i Równość.
?