Ekwador: Rafael Correa zaprzysiężony na trzecią kadencję

[2013-05-25 12:05:55]

24 maja prezydent Ekwadoru Rafael Correa (na zdjęciu) został w siedzibie Zgromadzenia Narodowego zaprzysiężony na kolejną czteroletnią kadencję. W uroczystości brali udział prezydenci m.in. Boliwii, Kolumbii, Chile, Wenezueli i Gruzji. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom do Quito nie przybył prezydent Iranu, Mahmud Ahmadineżad.

Correa, 50-letni lewicowy ekonomista 17 lutego zwyciężył w pierwszej turze wyborów prezydenckich, zdobywając 57 proc. głosów. Najprawdopodobniej będzie kontynuował "rewolucję obywatelską", dzięki której sprawuje urząd od stycznia 2007 roku. Po sześciu latach rządów wciąż cieszy się dużą popularnością, głównie dzięki programom społecznym i projektom infrastrukturalnym finansowanym z dochodów z ropy.

Partia prezydenta po raz pierwszy będzie dysponować zdecydowaną większością głosów w parlamencie. Dlatego Correi najpewniej uda się przeprowadzić serię reform w dziedzinie górnictwa, rolnictwa, ubezpieczeń społecznych, a także wprowadzić ustawę medialną krytykowaną przez wielkie firmy telekomunikacyjne. Powodzenie tych planów zależy od cen ropy oraz dodatkowych inwestycji zagranicznych, zwłaszcza w sektorze górniczym. Głównym wierzycielem i nabywcą ekwadorskiej ropy są Chiny.

W swoim przemówieniu prezydent skrytykował: lokalne media, które jego zdaniem codziennie łamią podstawowe zasady obiektywizmu i etyki dziennikarskiej, Organizację Państw Amerykańskich (OPA) oraz Międzyamerykańską Komisję Praw Człowieka (IACHR). Ta ostatnia według niego stała się narzędziem prześladowania postępowych rządów, zarzucając mu rzekome nieprzestrzeganie wolności słowa i praw człowieka.

Szef państwa powtórzył, że obecna kadencja będzie jego ostatnią. Im wcześniej się wycofamy, tym lepiej. Dzięki tym młodym ludziom kraj jest pełen nadziei - podkreślił, zwracając się do 29-letniej przewodniczącej parlamentu Gabrieli Rivadeneiry. W 2017 roku Correa zamierza przeprowadzić się do Belgii, skąd pochodzi jego żona.

Jarosław Klebaniuk

Fot. Wikimedia Commons


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


2 lipca:

1839 - Bunt niewolników na statku Amistad.

1840 - W Rzymie zmarł Bogdan Jański, pierwszy chronologicznie polski socjalista, saintsimonista.

1843 - W Cassino urodził się Antonio Labriola filozof, teoretyk marksizmu, działacz włoskiego ruchu robotniczego.

1923 - W Bninie urodziła się Wisława Szymborska, poetka, eseistka i krytyk literacki, tłumacz, felietonistka; członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Polskiej Akademii Umiejętności, laureatka literackiej Nagrody Nobla (1996).

1925 - Urodził się Patrice Lumumba, kongijski polityk lewicowy, pierwszy premier niepodległego Konga, obalony i zamordowany 1961.

1925 - Urodził się Medgar Evers, aktywista ruchu na rzecz praw obywatelskich czarnej ludności w USA; zamordowany w 1963.

1928 - W Wielkiej Brytanii kobiety, które ukończyły 21. rok życia otrzymały czynne i bierne prawo wyborcze.

1949 - Zmarł Georgi Dymitrow, bułgarski działacz komunistyczny. 1933 oskarżony przez nazistów o podpalenie Reichstagu. Uniewinniony. 1946 premier Bułgarii. 1948 sekretarz generalny BPK.

1964 - Prezydent USA Lyndon Johnson podpisał ustawę o swobodach obywatelskich dla Afroamerykanów. Dokument ten podpisał również Martin Luther King.

1976 - Zjednoczenie Wietnamu Północnego z Południowym i utrworzenie Socjalistycznej Republiki Wietnamu.

1979 - Przez uczestników ROPCiO z Krakowa został założony Ruch Porozumienia Polskich Socjalistów. Byli to: Krzysztof Bzdyl, Krzysztof Gąsiorowski, Stanisław Janik-Palczewski, Romana Kahl-Stachniewicz, Mieczysław Majdzik i Stanisław Tor.

2006 - W Managui zmarł Herty Lewites, lewicowy polityk nikaraguański, minister w sandinistowskim rządzie w latach 1979-90.


?
Lewica.pl na Facebooku