Niemcy: Wznowiono proces neonazistowskich terrorystów

[2013-06-04 19:34:11]

4 czerwca przed Wyższym Sądem Krajowym w Monachium wznowiono proces przeciwko neonazistowskiej terrorystce Beate Zschaepe oraz czterem osobom oskarżonym o udzielanie wsparcia Narodowosocjalistycznemu Podziemiu (NSU).

Objęty programem ochrony świadków 33-letni Carsten S. rozpoczął składanie zeznań. Telewizja publiczna ARD poinformowała, że udzielił wyczerpujących informacji o tym, jak jako 17-latek nawiązał kontakt z neonazistami, by następnie obejmować kolejne funkcje w strukturach skrajnie prawicowej Narodowo-Demokratycznej Partii Niemiec (NPD). To właśnie on dostarczył członkom NSU pistolet czeskiej produkcji Ceska, z którego w latach 2000-2006 zastrzelono dziewięć osób. Oczekuje się, że jego zeznania obciążą Zschaepe, która odmówiła ich składania, oraz że pomogą znaleźć dowody na związki NSU z NPD.

38-letnia Zschaepe należała do organizacji Narodowosocjalistyczne Podziemie (NSU), której członkowie Uwe Boehnhardt i Uwe Mundlos zabili w latach 2000-2007 dziewięciu drobnych przedsiębiorców: ośmiu tureckich i jednego greckiego, oraz niemiecką policjantkę. Dokonali ponadto piętnastu napadów na banki i dwóch zamachów bombowych. Mężczyźni, otoczeni przez policję po nieudanym napadzie na bank, popełnili w listopadzie 2011 roku samobójstwo. Zschaepe sama zgłosiła się wówczas na policję.

Policja przez lata ignorowała przesłanki wskazujące na skrajnie prawicowe podłoże przestępstw. Niemieckie władze przyznały się do poważnych błędów w śledztwie. Prezydent Joachim Gauck i kanclerz Angela Merkel publicznie przeprosili rodziny ofiar za uchybienia.

Jak doniósł z Berlina korespondent PAP Jacek Lepiarz, proces miał się pierwotnie rozpocząć 17 kwietnia, ale przełożono go na 6 maja z powodu sporu o akredytacje prasowe. Wśród mediów, którym przyznano stałe miejsca, nie znalazła się wówczas żadna turecka redakcja, chociaż większość ofiar NSU miała tureckie korzenie. Spowodowało to kolejną zmianę daty rozpoczęcia rozprawy. Ostatecznie cztery miejsca w sali sądowej zarezerwowano dla dziennikarzy z Turcji.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


20 kwietnia:

1868 - W Warszawie urodził się Adolf Warski, działacz robotniczy, socjalistyczny i komunistyczny, dziennikarz i publicysta; zamordowany w ZSRR poczas czystek stalinowskich.

1919 - Powstała Socjalistyczna Partia Robotnicza Jugosławii.

1937 - W Lwowie urodziła się Krystyna Rodowska, polska poetka, tłumaczka literatury pięknej, krytyk literacki. Tłumaczyła m.in. Nerudę, Paza, Garcię Lorkę, Bretona, Geneta.

1995 - W Belgradzie zmarł Milovan Dżilas, polityk jugosłowiański, pisarz polityczny; bliski współpracownik Tity; od 1953 wiceprezydent Jugosławii; 1954 za krytykę rządów partii komunistycznej pozbawiony stanowisk i kilkakrotnie więziony; autor "Nowej klasy".

1999 - USA: Miała miejsce masakra w szkole średniej Columbine, w wyniku której zginęło 15 osób.

2004 - Jan Guz został przewodniczącym OPZZ.

2008 - Fernando Lugo (APC) wygrał wybory prezydenckie w Paragwaju.

2013 - Giorgio Napolitano jako pierwszy historii prezydent Włoch został wybrany na II kadencję.


?
Lewica.pl na Facebooku