Wielka Brytania: Assange nie opuści ambasady Ekwadoru

[2013-06-19 09:40:23]

18 czerwca Julian Assange z demaskatorksiego portalu WikiLeaks podczas spotkania z dziennikarzami oświadczył, że nie opuści ambasady Ekwadoru w Londynie (na zdjęciu), nawet jeśli szwedzka prokuratura przestanie zabiegać o jego ekstradycję. Stwierdził, że w USA już został sporządzony akt oskarżenia przeciwko niemu oraz wniosek ekstradycyjny, które spowodowałyby, że po opuszczeniu ambasady zostałby przekazany władzom USA.

Wiem, że w USA toczy się śledztwo i że jestem na celowniku federalnej Wielkiej Ławy Przysięgłych. Prawdopodobieństwo, że zostanę oskarżony, wynosi 99,97 proc. Mój amerykański prawnik jest głęboko przekonany, że zostałbym aresztowany, chyba że rząd brytyjski ogłosiłby lub dał mi gwarancje bezpiecznego wyjazdu z kraju - powiedział Assange.

Australijczyk przebywa w ekwadorskiej placówce dyplomatycznej w Londynie od 19 czerwca 2012 roku. Wystąpił o azyl polityczny w Ekwadorze, aby uniknąć ekstradycji do Szwecji, gdzie został oskarżony o napaść seksualną i gwałt. Zaprzecza on tym zarzutom i obawia się, że Szwecja mogłaby go wydać USA, gdzie groziłoby mu oskarżenie w związku z opublikowaniem przez WikiLeaks tysięcy poufnych amerykańskich dokumentów rządowych.

Brytyjskie władze wyjaśniają, że są prawnie zobligowane do dopilnowania, by Assange został przekazany szwedzkiej prokuraturze. On sam twierdzi jednak, że Wielka Brytania jako członek ONZ ma obowiązek umożliwić przejazd uchodźcom politycznym do kraju, który udzielił im azylu, ale ze względów politycznych ignoruje to zobowiązanie.

Assange znajduje się na terenie ambasady Ekwadoru, która zajmuje parter kilkukondygnacyjnego budynku w londyńskiej dzielnicy Knightsbridge. Policjanci są przez całą dobę rozstawieni wokół placówki oraz w holu na wypadek, gdyby próbował zbiec. Prowadzenie tej operacji przez mijający dzisiaj (19 czerwca) rok kosztowało brytyjskich podatników około trzech milionów funtów.

17 czerwca rozmowy między Wielką Brytanią a Ekwadorem zakończyły się jedynie uzgodnieniem, że zostanie powołana grupa robocza, która zajmie się poszukiwaniem dyplomatycznego rozwiązania w sprawie azylanta.

Jarosław Klebaniuk

Fot. Wikimedia Commons


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Opolu!
Opole, ul. Kopernika 13
13 maja 2025 (wtorek), godz. 13.00
Zandberg we Wrocławiu!
Wrocław, Rynek
13 maja 2025 (wtorek), godz. 20.00
Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Zandberg w Krakowie!
Kraków, Mały Rynek
14 maja (środa), godz. 20:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz

Więcej ogłoszeń...


14 maja:

1771 - W Newtown urodził się Robert Owen, walijski działacz socjalistyczny, pionier ruchu spółdzielczego.

1906 - Członek OB PPS Baruch Szulman dokonał w Warszawie udanego zamachu bombowego na podkomisarza policji carskiej N. Konstantinowa. Podczas ucieczki z miejsca zdarzenia został zastrzelony.

1920 - W Warszawie rozpoczął się I Kongres Klasowych Związków Zawodowych.

1940 - W Toronto zmarła Emma Goldman, teoretyczka anarchizmu, bojowniczka o prawa kobiet, uczestniczka Rewolucji Rosyjskiej 1917 roku i Hiszpańskiej 1936 roku.

1943 - W Sielcach nad Oką sformowano 1. Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.

1944 - Nierozstrzygnięta bitwa pod Rąblowem pomiędzy polsko-radzieckimi oddziałami partyzanckimi a wojskiem niemieckim.

1988 - W Hadze zmarł Willem Drees, holenderski polityk Partii Pracy (PvdA), 1948-58 - premier Holandii.

1999 - Malam Bacai Sanhá (PAIGC) został prezydentem Gwinei Bissau.


?
Lewica.pl na Facebooku