SLD poprze kandydata PO na szefa Najwyższej Izby Kontroli

[2013-07-11 17:39:34]

Łódzki poseł Platformy Obywatelskiej i były minister sprawiedliwości w gabinecie Donalda Tuska ma zostać nowym prezesem Najwyższej Izby Kontroli. Krzysztofa Kwiatkowskiego (na zdjęciu) popiera już nie tylko jego macierzysta partia, ale także opozycyjny Sojusz Lewicy Demokratycznej.

Po wyczerpującej dyskusji, w której mogliśmy poznać poglądy i cele Krzysztofa Kwiatkowskiego, także odpowiedzi na wiele pytań, klub SLD podjął decyzję o głosowaniu za tą kandydaturą, zatem jeśli na porządku dziennym Sejmu pojawi się wybór nowego szefa NIK, SLD odda swe głosy za kandydaturą Krzysztofa Kwiatkowskiego - oświadczył przewodniczący SLD Leszek Miller.

Zapytany o to dlaczego SLD nie wystawi własnego kandydata na fotel prezesa NIK Miller odpowiedział: uznaliśmy, że w sytuacji, kiedy w szranki staje ceniony polityk, także w gronie SLD oddamy nasze głosy.

Krzysztof Kwiatkowski ma 42 lata. Od 1997 do 2001 roku był sekretarzem osobistym Prezesa Rady Ministrów, Jerzego Buzka. W 2006 r. kandydował z ramienia PO na urząd prezydenta Łodzi. W latach 2009-2011 sprawował funkcję ministra sprawiedliwości w pierwszym rządzie Donalda Tuska. Był senatorem VII kadencji i sprawuje aktualnie mandat Posła na Sejm RP. Działał w AWS. Należał do Porozumienia Centrum, a potem do Ruchu Społecznego AWS (był szefem Ruchu Młodych RS AWS). Od 2004 r. należy do Platformy Obywatelskiej.

Jako minister sprawiedliwości zlikwidował w 2011 r. 74 sądy pracy w całym kraju rzekomo ze względu na malejącą listę sporów pomiędzy pracownikami, a pracodawcami. W wyniku tego posunięcia, w niektórych sądach pracy okres oczekiwania na przeprowadzenie pierwszej rozprawy wzrósł nawet do roku.

W 2013 r. kandydat PO i SLD na szefa NIK był jednym z autorów przyjętej przez Sejm liberalizacji Kodeksu pracy. Na mocy uchwalonych zmian pracownicy będą musieli pracować w dłuższych okresach rozliczeniowych, wynagrodzenie za nadgodziny otrzymają nawet po roku czasu, dwukrotnie zaczynać pracę w ciągu jednego dnia, a pracodawcom łatwiej będzie wymagać pracy do 13 godzin dziennie.

Fot: www.sejm.gov.pl


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 kwietnia:

1890 - W Białej Krakowskiej (dziś dzielnica Bielska-Białej) doszło do demonstracji robotniczej. W wyniku starć z żandarmerią zginęło 11 osób.

1910 - W Tomaszowie Maz. urodził się Emanuel Mink, pseud. Mundek, działacz komunistyczny, stolarz, uczestnik hiszpańskiej wojny domowej oraz francuskiego ruchu oporu w czasie II wojny światowej. Honorowy obywatel demokratycznej Hiszpanii.

1919 - W Krakowie rozpoczęły się: XVI Zjazd PPS, XV Kongres PPSD, XVI Zjazd PPS zaboru pruskiego. Zjazdy podjęły decyzję o połączeniu się w jednolitą Polską Partię Socjalistyczną; przyjęto zasadę parlamentarnej drogi do socjalizmu.

1941 - Urodził się Paavo Lipponen, polityk fiński, dziennikarz, działacz Fińskiej Partii Socjaldemokratycznej, 1995-2003 premier, od 2003 przewodniczący parlamentu.

1942 - Urodził się Étienne Balibar, francuski filozof marksistowski, profesor filozofii politycznej i moralnej na Uniwersytecie Paris X w Nanterre.

1999 - 16 osób zginęło w ataku lotnictwa NATO na stację radiowo-telewizyjną w Belgradzie.

2006 - Na Węgrzech odbyła się II tura wyborów parlamentarnych, w których zwyciężyła Węgierska Partia Socjalistyczna.


?
Lewica.pl na Facebooku