CBOS: Polacy krytycznie o rynku pracy

[2005-04-26 16:48:24]

Z najnowszego raportu CBOS wynika, że aż 91 proc. Polaków negatywnie ocenia sytuację na rynku pracy. 43 proc. respondentów określa ją jako złą, a 48 proc. jako bardzo złą.

Krytyczny jest także obraz lokalnych rynków pracy. Ponad jedna czwarta ankietowanych (27 proc.) sądzi, że w ich miejscowości lub okolicy nie ma żadnej pracy, a niemal połowa (49 proc.) uważa, iż trudno tam znaleźć jakiekolwiek zatrudnienie. Tylko co setny badany uważa, że odpowiednią pracę można znaleźć bez większych problemów.

Wciąż najlepiej jest oceniany wielkomiejski rynek pracy – więcej niż połowa respondentów z największych miast twierdzi, że jest tam szansa na jakieś zatrudnienie, choć nie zawsze odpowiednie. Im mniejsza miejscowość, tym bardziej krytyczne są opinie mieszkańców o lokalnym rynku pracy. Szczególnie wyraźnie jest to widoczne na wsi, gdzie ponad 40 proc. badanych nie dostrzega żadnych wolnych miejsc pracy w miejscu zamieszkania lub okolicy.

Respondenci są pesymistyczni, jeżeli chodzi o przewidywania dotyczące rozwoju sytuacji na krajowym rynku pracy w najbliższym roku. Od stycznia stopniowo maleje odsetek optymistów – obecnie zmiany na lepsze spodziewa się zaledwie jedna siódma (14 proc.) badanych. Niemal co piąty respondent (19 proc.) przewiduje pogorszenie, a ponad połowa (56 proc.) nie oczekuje żadnych zmian na rynku pracy.

Utraty pracy spodziewa się niemal dwie piąte badanych (39 proc.), w tym ponad jedna ósma (13 proc.) bardzo poważnie liczy się z taką możliwością. Najbardziej zagrożeni czują się młodzi pracownicy; kobiety; respondenci, którzy nie mają zapewnionego bezpieczeństwa bytowego (o dochodach poniżej 300 zł na osobę w rodzinie), a spośród grup zawodowych – pracownicy fizyczno-umysłowi i robotnicy niewykwalifikowani.

Piotr Szumlewicz


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 września:

1900 - Rozpoczął obrady V Kongres II Międzynarodówki, który powołał Międzynarodowe Biuro Socjalistyczne. W jego skład jako polscy delegaci weszli: B. A. Jędrzejowski z PPS, H. Diamand z PPSD, C. Wojnarowska z SDKPiL

1923 - W Bułgarii wybuchło powstanie wrześniowe, zainicjowane przez Bułgarską Partię Komunistyczną w odpowiedzi na prawicowo-wojskowy zamach stanu.

1939 - Ukazał się ostatni numer "Robotnika".

1973 - Zmarł Pablo Neruda, poeta chilijski, laureat nagrody Nobla.

1976 - Komitet Obrony Robotników (KOR) ogłosił swoje powstanie. Za cel postawił sobie udzielanie pomocy prawnej, lekarskiej i finansowej represjonowanym. Wśród jego założycieli byli m.in. J.Kuroń i J.J.Lipski.

1977 - Zmarła Edwarda Orłowska, właśc. Estera Mirer, działaczka komunistyczna.

1993 - Górnicy likwidowanej kopalni "Żory" rozpoczęli okupację budynku Państwowej Agencji Węgla Kamiennego w Katowicach.

2010 - Francja: Przeciwko planowanej przez rząd N. Sarkozy’ego tzw. reformie emerytur protestowało ok. 1 mln osób.


?
Lewica.pl na Facebooku