1 Maja w Polsce

[2005-05-03 19:27:30]

Poza demonstracjami w Warszawie i Gdańsku 1 Maja świętowano również w innych polskich miastach.

Katowice

1 Maja ok. 200 bezdomnych i bezrobotnych demonstrowało w Katowicach. W marszu uczestniczyły osoby bezdomne i bezrobotne, korzystające z pomocy Górnośląskiego Towarzystwa Charytatywnego, prowadzonego przez przedstawicieli niemieckiej organizacji mniejszościowej. Wznosząc okrzyki "Chcemy pracy" i "Chcemy godności" przemaszerowali spod siedziby Towarzystwa na Rynek. Na czele pochodu szedł górnik ciągnący drewniany wózek z węglem, za nim szła kobieta w śląskiej zapasce i mężczyzna niosący czarną teczkę z napisem "Dyrektor holdingu Biedaszyb". Demonstranci nieśli flagi polskie, unijne i niemieckie oraz transparenty, m.in. z napisami: "Roboty publiczne tak - jałmużna nie".

Na Rynku bezdomni wręczyli kwiaty szefowi Górnośląskiego Towarzystwa Charytatywnego Dietmarowi Brehmerowi i dziękowali mu za pomoc.

Na koniec bezdomni i bezrobotni przeszli pod pomnik Powstańców Śląskich, a później na obiad do Górnośląskiego Towarzystwa Charytatywnego.

Lublin

1 Maja w Lublinie działacze Socjaldemokracji Polskiej przed południem złożyli kwiaty na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza na Placu Litewskim w centrum miasta. Wśród składających kwiaty była liderka SdPl, posłanka Izabella Sierakowska i szef tej partii w Lubelskiem senator Krzysztof Szydłowski.

Osobno świętowało około 300 działaczy SLD i związkowców, którzy zorganizowali wiec. Przemawiał szef lubelskiej organizacji Sojuszu poseł Grzegorz Kurczuk. Delegacje lewicowych organizacji złożyły kwiaty na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. Wiec, który trwał niespełna godzinę, zakończył się odegraniem "Międzynarodówki" przez orkiestrę górniczą z kopalni w Bogdance. Następnie jego uczestnicy pojechali na festyn do skansenu na przedmieściach Lublina.

Poznań

1 Maja w Poznaniu policja zatrzymała kilku działaczy Akcji Alternatywnej "Naszość". Przygotowany przez nich hapening zakłócił przebieg uroczystości zorganizowanej przez SLD. Dzialacze Sojuszu, OPZZ i Unii Pracy zebrali sie pod tablicą na placu Bernardyńskim, upamietniająca pierwszy robotniczy protest sprzed 114 lat. Pojawiło się tam też kilku członków "Naszości" ubranych tylko w krótkie spodenki i z tekturowymi jelenimi rogami, przyczepionymi do głów. Jak tłumaczyli - jelenie rogi oznaczają, że zaufali SLD, a partia ta zrobiła z nich jeleni. Uczestnicy happeningu krzyczeli również, że jeden z jeleni, Leszek Miller uciekł do amerykańskich bizonów. Działacze partii lewicowych zebrani na Placu Bernardyńskim wyzywali członków "Naszości" od nierobów i wariatów. Po kilkunastu minutach, tuż przed godziną 10.00 kiedy to miała rozpocząć się legalna manifestacja lewicowych organizacji, policja zatrzymała uczestników happeningu.

Kraków

1 Maja w Krakowie kilkadziesiąt osó złożyło wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Czynu Rewolucyjnego. Delegacje złożyły też kwiaty pod pomnikiem Semperitowców na Plantach oraz przed grobem Ignacego Daszyńskiego na Cmentarzu Rakowickim.

Rzeszów

1 Maja w Rzeszowie około 120 osób - głównie członków i sympatyków SLD, UP, SdPl oraz frakcji młodzieżowych tych ugrupowań - wzięło udział w wiecu na placu przed pomnikiem Czynu Rewolucyjnego.

Kielce

1 Maja w Kielcach zwolennicy lewicy - ok. 1000 osób - uczciło Święto Ludzi Pracy w pochodzie, który przeszedł ulicami miasta. Manifestacja zakończyła się w parku miejskim, gdzie przygotowano festyn z okazji pierwszej rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Łodź

1 Maja w Łodzi ok. 300 osób wzięło udział w wiecu i pochodzie pod hasłem "Lewica Razem". Przyszli m.in. działacze i parlamentarzyści SLD, młodzieżówki Sojuszu, ZNP, przedstawiciele Socjaldemokracji Polskiej. Na wiecu w Pasażu Schillera pojawili się też działacze Samoobrony, bo jak mówili "Samoobrona utożsamia się ze sprawami ludzi pracy".

Włocławek

1 Maja we Włocławku pochód zorganizowało OPZZ. Zbiórka miała miejsce o 9.15 na Bulwarach przy Pomniku Ludzi Pracy. O 9.30 miejscowi działacze związkowi wygłosili przemówienia. O 10.00 sformowano pochód.

Bydgoszcz

1 Maja w Bydgoszczy w manifestacji, zorganizowanej przez SLD i OPZZ, wzięło udział około 150 osób. Wiec przed Pomnikiem Wolności trwał 20 minut. Odtworzono z płyty hymn Polski oraz złożono wiązanki kwiatów przed pomnikiem.

Szczecin

W Szczecinie ok. 100 osób, głównie przedstawicieli partii, organizacji i środowisk lewicowych, przed południem złożyło kwiaty pod Pomnikiem Czynu Polaków. Przemawiał wiceprzewodniczący SLD Grzegorz Napieralski.

Wrocław

We Wrocławiu organizatorem pochodu była Komunistyczna Partia Polski. O 10.00 nastąpiła zbiórka na placu Kościuszki, skąd następnie odbył się przemarsz na Rynek.

Dzień wcześniej odbyła się "Parada Europejska" zorganizowana przez SLD, FMS, UP oraz OPZZ. Około tysiąca osób przemaszerowało z ulicy Mazowieckiej (siedziby dolnośląskich strukur tych organizacji) do Rynku. Manifestacja udała się następnie pod Urząd Wojewódzki gdzie została powitana przez wojewodę dolnośląskiego, Stanisława Łopatowskiego. Krótko przemówili także liderzy organizacji które zorganizowały pochód - poseł Janusz Krasoń (SLD), poseł Andrzej Otręba (SLD, OPZZ), senator Marian Lewicki (UP) oraz przewodnicząca dolnośląskiej FMS Joanna Wróbel.

Częstochowa

W Częstochowie o godzinie 12.00 wyruszył pochód z placu Biegańskiego na Stary Rynek. Organizatorem była Federacja Anarchistyczna - sekcje Częstochowa oraz Śląsk.

Płock

W Płocku ok. 150 osób wzięło udział w pochodzie, który przeszedł ulicami pod pomnik urodzonego w tym mieście poety Władysława Broniewskiego.

Jelenia Góra

W jeleniogórskim pochodzie zorganizowanym przez SLD, FMS, UP oraz OPZZ maszerowało około 300 osób. Manifestanci przeszli spod siedziby SLD i FMS na Rynek gdzie przemawiał do zebranych m. in. minister obrony narodowej, poseł okręgu jeleniogórskiego - Jerzy Szmajdziński.

Opole

1 Maja w Opolu na Placu Wolności pod pomnikiem Powstańców Śląskich odbyła się manifestacja zorganizowana przez OPZZ. Po odegraniu hymnu państwowego do zebranych przemówił Przewodniczący Rady Wojewódzkiej OPZZ w Opolu przedstawiając tradycje święta majowego.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


24 września:

1802 - Samobójstwo (w obawie przed represjami caratu) popełnił Aleksandr Radiszczew, rosyjski pisarz i filozof, autor powieści "Podróż z Peterburga do Moskwy", w której pisał o konieczności zniesienia poddaństwa i likwidacji rządów despotycznych.

1856 - Urodził się Ludwik Waryński, działacz i ideolog polskiego ruchu socjalistycznego, publicysta. Współtwórca pierwszych kółek socjalistycznych w Królestwie Polskim oraz kas oporu. Współtwórca I Proletariatu.

1920 - Zmarła Inessa Armand, rosyjska komunistka pochodzenia francuskiego.

1922 - W wyborach do Sejmu Śląskiego I kadencji PPS uzyskała 17 proc. głosów.

1927 - Sąd Partyjny PPS wykluczył Jędrzeja Moraczewskiego z partii za jego udział w rządzie Józefa Piłsudskiego.

1938 - Rada Naczelna PPS skrytykowała politykę rządu polskiego względem Czechosłowacji.

2004 - Zmarła Françoise Sagan, francuska pisarka, uznawana za jedną z największych postaci francuskiej literatury powojennej.


?
Lewica.pl na Facebooku