Egipt 14 sierpnia

[2013-08-14 21:33:25]

14 sierpnia w Egipcie był gorącym dniem. Stan wyjątkowy, godzina policyjna i ponad 150 ofiar śmiertelnych walki, którą toczyli ze sobą zwolennicy odsuniętego od władzy prezydenta Mohammeda Mursiego i służba bezpieczeństwa tymczasowego prezydenta Adlego Mansura - oto najważniejsze wydarzenia, które miały miejsce.

Rano egipska policja rozpoczęła likwidację dwóch obozowisk zwolenników obalonego rządu Bractwa Muzułmańskiego i prezydenta Mursiego. Funkcjonariusze przejęli kontrolę nad placem Nahda i nad placem przy meczecie Raaba al-Adawiya. Agencja AFP poinformowała, że zanim doszło do szturmu policji, sympatycy Bractwa Muzułmańskiego dostali szansę opuszczenia strategicznego placu tzw. tunelami bezpieczeństwa. Z "oferty" funkcjonariuszy miały skorzystać setki protestujących.

Policja podczas starć zatrzymała dwóch czołowych liderów Bractwa - Mohameda El-Beltagiego i Essama El-Erian, rzecznika organizacji – Ahmeda Arefa, a także głównego teologa Abdela-Rahmana el-Bara.

Do walk zwolenników Bractwa Muzułmańskiego z policją doszło nie tylko w stolicy kraju – Kairze, lecz również w miastach Al-Minja, gdzie zginęło 41 osób oraz w Asjut. Zwolennicy obalonego prezydenta gromadzą się także na manifestacjach w Asuanie i w Aleksandrii, gdzie również doszło do starć z policją.

W starciach z policją zginęło według władz ponad 150 zwolenników prezydenta Mursiego, według Islamistów zaś – 250, a ponad 5 tysięcy jest rannych.

Konsekwencją napiętej sytuacji w kraju było ogłoszenie w Egipcie stanu wyjątkowego, który obowiązywać przez miesiąc. Rząd zadecydował o wprowadzeniu w dwunastu muhafazach kraju godziny policyjnej od 19.00 do 6.00. Poza Kairem będą to prowincje: Aleksandria, Giza, Beni Suef, Al-Minja, Asjut, Sauhadż, Al-Buhajra, Północny Synaj, Południowy Synaj, Suez i Ismailia. W specjalnym oświadczeniu, które odczytano w państwowej telewizji, tymczasowy prezydent Egiptu poprosił wojsko o "pomoc w przywróceniu porządku w kraju".

Sytuacja w Egipcie doprowadziła do dymisji tymczasowego wiceprezydenta Mohameda ElBaradei, który o swojej rezygnacji poinformował tymczasowo urzędującego prezydenta listownie. Stwierdził, że zawsze opowiadał się za pokojowymi rozwiązaniami i porozumieniem społeczeństwa i dlatego trudne stało się dla niego branie odpowiedzialności za decyzje, z którymi się nie zgadza i których konsekwencji się obawia.

ONZ i Unia Europejska potępiły zajścia w Egipcie. Głos w sprawie zabrali sekretarz generalny ONZ Ban Ki-moon oraz szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton. Ten pierwszy wezwał wszystkich Egipcjan, by skoncentrowali swoje wysiłki na dążeniu do pojednania. Ta druga wezwała egipskie siły bezpieczeństwa do powściągliwości i unikania sytuacji prowokujących przemoc, a także wyraziła ubolewanie z powodu zabitych i rannych.

jkl

Fot. Wikimedia Commons


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


20 kwietnia:

1868 - W Warszawie urodził się Adolf Warski, działacz robotniczy, socjalistyczny i komunistyczny, dziennikarz i publicysta; zamordowany w ZSRR poczas czystek stalinowskich.

1919 - Powstała Socjalistyczna Partia Robotnicza Jugosławii.

1937 - W Lwowie urodziła się Krystyna Rodowska, polska poetka, tłumaczka literatury pięknej, krytyk literacki. Tłumaczyła m.in. Nerudę, Paza, Garcię Lorkę, Bretona, Geneta.

1995 - W Belgradzie zmarł Milovan Dżilas, polityk jugosłowiański, pisarz polityczny; bliski współpracownik Tity; od 1953 wiceprezydent Jugosławii; 1954 za krytykę rządów partii komunistycznej pozbawiony stanowisk i kilkakrotnie więziony; autor "Nowej klasy".

1999 - USA: Miała miejsce masakra w szkole średniej Columbine, w wyniku której zginęło 15 osób.

2004 - Jan Guz został przewodniczącym OPZZ.

2008 - Fernando Lugo (APC) wygrał wybory prezydenckie w Paragwaju.

2013 - Giorgio Napolitano jako pierwszy historii prezydent Włoch został wybrany na II kadencję.


?
Lewica.pl na Facebooku