Środkiem do ograniczenia zjawiska prekaryzacji pracy byłoby m.in. wprowadzenie domniemania zatrudnienia na czas nieokreślony w ramach stosunku pracy dla tych, którzy wykonują pracę bez umowy na piśmie. Projekt zakłada również, że druga umowa na czas określony lub praca wykonywana w sposób ciągły przez 24 miesiące, także oznaczałaby stosunek pracy zawarty na czas nieokreślony. Wzrosnąć też mają w myśl pomysłów RP odszkodowania za niesłuszne zwolnienie pracownika (do 12-krotności miesięcznego wynagrodzenia).
Partia opowiada się ponadto za wprowadzeniem obowiązku uzasadnienia i prawa do sądowej kontroli prawidłowości i zasadności wypowiedzenia wszystkich rodzajów umów, za wyjątkiem tej na okres próby. Chodzi o zmianę przepisu o sprawach indywidualnych, podlegających jurysdykcji organów państwowych, w ramach których nie można prowadzić strajku. Sytuacja ta sprawia, że dzisiaj historyczny i fundamentalny dla polskiej demokracji strajk dotyczący obrony Anny Walentynowicz nie byłby już zgodny z prawem.
Rozszerzone mają być także przepisy chroniące pracowników, ale także i osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnych przed dyskryminacją w pracy i mobbingiem. Projekt wymienia 13 rodzajów zachowań pracodawców, które traktowane są jak mobbing i stosowania których zakazuje się.
Oprócz zwalczania umów śmieciowych, ugrupowanie Janusza Palikota proponuje ponadto pewne ograniczenie swobody działaczy związkowych. Lider partii określił je jako „dęte”, chociaż przyznał zarazem, że Ruch nie chce iść względem związkowców „na taką konfrontację jak rząd”, a jedynie nieco go odpolitycznić. RP sugeruje ograniczenie prawa do etatu związkowego jedynie do połowy czasu pracy (zgodnie z propozycją zmieniony etat będzie przysługiwać dwukrotnie większej liczbie związkowców) oraz dopuszczenie do połączenia funkcji związkowej do najwyżej 2 kadencji z rzędu (do 10 lat).
Związki zawodowe mają także otrzymać nowe uprawnienia w zakresie konsultowania wypowiedzeń umów o pracę i zwolnień grupowych. Zgodnie z projektem pracodawcy będą musieli przekazywać związkom zawodowym służbowy kontakt do pracowników zatrudnionych w firmach, tak aby związki miały kanał komunikacji z wszystkimi pracownikami.
Autorami projektu są posłanka Anna Grodzka oraz działacz Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej i redaktor Lewica.pl, Grzegorz Ilnicki.
fot. sejm.gov.pl