
UL za dyrektywą ograniczającą czas pracy w Europie
[2005-05-13 20:24:39]
Unia Lewicy poparła przyjętą 11 maja przez Parlament Europejski dyrektywę UE wyznaczającą nieprzekraczalny, maksymalnie 48 godzinny tydzień pracy. W opinii UL, dyrektywa 2003/88/EC przyczyni się, poprzez zmuszenie pracodawców do zwiększenia zatrudnienia, a nie zwiększania obciążenia zatrudnionych pracowników, do walki z bezrobociem.
UL negatywnie ocenił głosowanie polskich eurodeputowanych w tej sprawie. Jesteśmy zbulwersowani postawą tych polskich członków grupy Partii Europejskich Socjalistów, którzy głosowali przeciwko propozycji dyrektywy. To – niestety – kolejny przykład, gdy lewicą w Polsce nazywają się ludzie, mający niewiele wspólnego z reprezentowaniem interesów pracowników. Obowiązkiem lewicy jest dziś stanąć w obronie zagrożonej przez neoliberalną globalizację fundamentalnej zdobyczy świata pracy – zasady 3x8 – osiem godzin pracy, osiem godzin odpoczynku, osiem godzin snu - czytamy w uchwale prezydium UL.
Odnosząc się do wypowiedzi eurodeputowanego Dariusza Rosatiego z SdPl, który stwierdził, że Polski nie stać na ośmiogodzinny dzień pracy, działacze Unii Lewicy piszą m.in.: Polska powinna szukać swojej szansy rozwojowej w Unii w inwestycjach w edukację i rozwój nowoczesnych technologii, a nie poprzez konkurowanie wyzyskiwaną, tanią siłą roboczą i niszczenie europejskiego modelu społecznego.
Adam Bielski
|
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
-
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
-
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
-
Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
-
Poszukuję
-
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
-
Historia Czerwona
-
Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
-
Szukam książki
-
Poszukuję książek
-
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
Więcej ogłoszeń...
20 kwietnia:
1868 - W Warszawie urodził się Adolf Warski, działacz robotniczy, socjalistyczny i komunistyczny, dziennikarz i publicysta; zamordowany w ZSRR poczas czystek stalinowskich.
1919 - Powstała Socjalistyczna Partia Robotnicza Jugosławii.
1937 - W Lwowie urodziła się Krystyna Rodowska, polska poetka, tłumaczka literatury pięknej, krytyk literacki. Tłumaczyła m.in. Nerudę, Paza, Garcię Lorkę, Bretona, Geneta.
1995 - W Belgradzie zmarł Milovan Dżilas, polityk jugosłowiański, pisarz polityczny; bliski współpracownik Tity; od 1953 wiceprezydent Jugosławii; 1954 za krytykę rządów partii komunistycznej pozbawiony stanowisk i kilkakrotnie więziony; autor "Nowej klasy".
1999 - USA: Miała miejsce masakra w szkole średniej Columbine, w wyniku której zginęło 15 osób.
2004 - Jan Guz został przewodniczącym OPZZ.
2008 - Fernando Lugo (APC) wygrał wybory prezydenckie w Paragwaju.
2013 - Giorgio Napolitano jako pierwszy historii prezydent Włoch został wybrany na II kadencję.
?