Łódź: Powstał mural Marka Edelmana

[2013-09-29 09:42:00]

28 września na ścianie domu przy ul. Bojowników Getta Warszawskiego w Łodzi powstał mural z wizerunkiem Marka Edelmana. Wybór miasta nie był przypadkowy, bo Edelman po wojnie był bardzo z nim związany; to w nim pracował jako lekarz kardiolog i to jego był honorowym obywatelem.

Mural w Łodzi był wspólnym projektem łódzkiego Centrum Dialogu im. Marka Edelmana oraz Fundacji Klamra. Autorem malowidła jest Dariusz Paczkowski, społecznik, performer, koordynator ogólnopolskich akcji na rzecz demokracji i praw człowieka.

Niewielkich rozmiarów mural przedstawia wizerunek młodego Marka , który trzyma w ręku - uniesiony niczym karabin - żonkil, symbol nadziei i swój ulubiony kwiat. Pod muralem przytoczone zostały słowa Edelmana - "Nienawiść jest łatwa. Miłość wymaga wysiłku i poświęcenia".

Paczkowski podkreślił, że Edelman walczył przez całe życie i chciał go pokazać jako superbohatera, żeby go przybliżyć młodym ludziom. Dla mnie jest on superbohaterem, osobą godną naśladowania. Po wojnie walczył o ludzkie życie, a ten żonkil jest symbolem nadziei - powiedział artysta.

Podczas uroczystości każdy mógł namalować też szablonowe żonkile, a także wykonać odbitkę wzoru malowidła na papierze. Podobne murale z okazji 70. rocznicy powstania w getcie warszawskim powstały wcześniej w Warszawie (na zdjęciu) oraz w Żywcu, gdzie mieszka ich twórca.

Marek Edelman (1922-2009) był jednym z założycieli Żydowskiej Organizacji Bojowej. Podczas powstanie w getcie warszawskim, po samobójstwie Mordechaja Anielewicza, dowodził walkami ŻOB-u. Po wojnie na stałe zamieszkał w Łodzi, został kardiologiem i był ordynatorem Oddziału Intensywnej Opieki Medycznej w szpitalu im. Pirogowa.

W połowie lat 70. zaangażował się w działalność opozycyjną. W styczniu 1976 był jednym z sygnatariuszy Listu 101 intelektualistów przeciwko zmianom w konstytucji, skierowanego do władz PRL, działał w Komitecie Obrony Robotników, potem w Zarządzie Ziemi Łódzkiej NSZZ "Solidarność". W grudniu 1981 roku, po ogłoszeniu stanu wojennego, został internowany.

Do 1989 roku Edelman uczestniczył w podziemnym ruchu solidarnościowym, przewodniczył Komisji ds. Mniejszości Narodowych przy Komitecie Obywatelskim przy Lechu Wałęsie, brał też udział w obradach Okrągłego Stołu. W latach 1989-93 był posłem na Sejm, działał w Unii Demokratycznej i Unii Wolności. W 2000 roku otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Łodzi.

jkl

Fot. Wikimedia Commons


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


24 listopada:

1957 - Zmarł Diego Rivera, meksykański malarz, komunista, mąż Fridy Kahlo.

1984 - Powstało Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych (OPZZ).

2000 - Kazuo Shii został liderem Japońskiej Partii Komunistycznej.

2017 - Sooronbaj Dżeenbekow (SDPK) objął stanowiso prezydenta Kirgistanu.


?
Lewica.pl na Facebooku