
Meksyk: Skargi na brutalność policji w trakcie manifestacji
[2013-10-04 07:53:55]
Komisja Praw Człowieka w Mexico City dostała 21 skarg w związku z manifestacjami 2 października w 45. rocznicę protestów studenckich na Tlatelolco. Poszkodowanymi są pracownicy instytucji stojących na straży praw człowieka oraz przedstawiciele mediów, w tym dziennikarze AFP.
W czasie manifestacji pracownicy Centrum Dla Praw Człowieka nagrywali zatrzymania uczestników demonstracji, na co policja odpowiedziała agresją. Aktywiści zostali pobici. Policja na zaczepki anarchistów odpowiedziała gazem łzawiącym i kamieniami. Wielu manifestujących, niekoniecznie anarchistów, zostało rannych - powiedziała dziennikarce Polskiego Radia Karina Vincente, jedna z uczestniczek wydarzenia. Obrońcy praw człowieka uczestniczyli w manifestacji jako obserwatorzy.
Poszkodowani w manifestacji poprosili również, by Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego udostępniło nagrania z kamer monitoringu, które będzie można wykorzystać jako dowód w śledztwie.
W wyniku starć pomiędzy policją i anarchistami 2 października rannych zostało ponad 50 osób, zatrzymano około 100. Manifestacja upamiętniała wydarzenia z 1968 roku, kiedy na placu Tlatelolco doszło do masakry studentów. Według władz zginęło wówczas około 40 osób, podczas gdy inne źródła mówią o ponad 200 zabitych. Sprawcy wydarzenia do dziś nie zostali ukarani.
jkl
Na zdjęciu: Kochankowie z TlatelolcoFot. Wikimedia Commons
|
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
-
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
-
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
-
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
-
Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
-
Poszukuję
-
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
-
Historia Czerwona
-
Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
-
Szukam książki
-
Poszukuję książek
Więcej ogłoszeń...
2 lipca:
1839 - Bunt niewolników na statku Amistad.
1840 - W Rzymie zmarł Bogdan Jański, pierwszy chronologicznie polski socjalista, saintsimonista.
1843 - W Cassino urodził się Antonio Labriola filozof, teoretyk marksizmu, działacz włoskiego ruchu robotniczego.
1923 - W Bninie urodziła się Wisława Szymborska, poetka, eseistka i krytyk literacki, tłumacz, felietonistka; członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Polskiej Akademii Umiejętności, laureatka literackiej Nagrody Nobla (1996).
1925 - Urodził się Patrice Lumumba, kongijski polityk lewicowy, pierwszy premier niepodległego Konga, obalony i zamordowany 1961.
1925 - Urodził się Medgar Evers, aktywista ruchu na rzecz praw obywatelskich czarnej ludności w USA; zamordowany w 1963.
1928 - W Wielkiej Brytanii kobiety, które ukończyły 21. rok życia otrzymały czynne i bierne prawo wyborcze.
1949 - Zmarł Georgi Dymitrow, bułgarski działacz komunistyczny. 1933 oskarżony przez nazistów o podpalenie Reichstagu. Uniewinniony. 1946 premier Bułgarii. 1948 sekretarz generalny BPK.
1964 - Prezydent USA Lyndon Johnson podpisał ustawę o swobodach obywatelskich dla Afroamerykanów. Dokument ten podpisał również Martin Luther King.
1976 - Zjednoczenie Wietnamu Północnego z Południowym i utrworzenie Socjalistycznej Republiki Wietnamu.
1979 - Przez uczestników ROPCiO z Krakowa został założony Ruch Porozumienia Polskich Socjalistów. Byli to: Krzysztof Bzdyl, Krzysztof Gąsiorowski, Stanisław Janik-Palczewski, Romana Kahl-Stachniewicz, Mieczysław Majdzik i Stanisław Tor.
2006 - W Managui zmarł Herty Lewites, lewicowy polityk nikaraguański, minister w sandinistowskim rządzie w latach 1979-90.
?