UL III RP: Do wyborów pójdziemy samodzielnie

[2005-05-22 13:03:20]

Rada Krajowa Unii Lewicy III RP podczas obrad w Warszawie potwierdziła zamiar samodzielnego startu partii w wyborach parlamentarnych. Nie ogłoszono jednak nazwiska osoby, która uzyska poparcie Unii Lewicy III RP w wyborach prezydenckich. Pełniący obowiązki przewodniczącego partii - Bartłomiej Morzycki, poinformował media, że ostateczna decyzja w tej kwestii zapadnie najpóźniej podczas lipcowej konwencji ugrupowania.

Morzycki wykluczył definitywnie możliwość poparcia kandydatury ministra obrony narodowej Jerzego Szmajdzińskiego oraz lidera Socjaldemokracji Polskiej Marka Borowskiego. Głównym zarzutem pod adresem Szmajdzińskiego jest fakt, iż jest on wysoko postawionym funkcjonariuszem partyjnym SLD oraz kojarzony jest jednoznacznie z udziałem polskich wojsk w okupacji Iraku. Borowski natomiast startuje w wyborach po to, aby promować swoją partię a nie lewicę - stwierdził Morzycki.

Unia Lewicy III RP będzie dążyła do wyłonienia własnego kandydata, bądź udzieli poparcia kandydatowi o poglądach lewicowych, prezentującemu program bliski programowi Unii, jeśli taki się pojawi. Morzycki zaznaczył jednak, że na poparcie jego partii nie mogą liczyć liderzy innych partii politycznych.

Wśród możliwych kandydatów Unii Lewicy III RP w wyborach prezydenckich wymienia się lewicową Senator, nominowaną do Pokojowej Nagrody Nobla prof. Marię Szyszkowską oraz przewodniczącą partii, wicepremier i minister polityki społecznej Izabelę Jarugę-Nowacką.

Rada Krajowa Unii Lewicy III RP odniosła się także do odmowy przez prezydenta Warszawy Lecha Kaczyńskiego wydania pozwolenia na organizację 11 czerwca Parady Równości. Zdaniem Morzyckiego prezydent stolicy łamie prawo i narusza Konstytucję RP, odmawiając grupie obywateli korzystania z uprawnień do organizowania zgromadzeń. Absolutnie nie dopuszczamy takiej możliwości, aby w państwie demokratycznym osoba, która będzie ubiegać się o to, by być gwarantem Konstytucji, tak jawnie i bezczelnie tę Konstytucję łamała - stwierdził Morzycki.
Choć wybory odbędą się w październiku, to kampania wyborcza już się zaczęła. Kampanię prezydencką rozpoczęli już między innymi: Lech Kaczyński, Andrzej Lepper i Marek Borowski. Unia Lewicy, decydując się na dokonanie wyboru swojego reprezentanta w wyborach prezydenckich dopiero w lipcu, wydaje się oddawać starcie walkowerem. Bez odpowiedzi pozostaje pytanie jak liderzy Unii Lewicy zamierzają dotrzeć ze swym programem i ewentualnym kandydatem do potencjalnego wyborcy. Partia, która nieobecna jest w mediach, powinna jak najszybciej zdecydować się na ogłoszenie swojego kandydata na Prezydenta RP. Osoba obdarzona takim "partyjnym namaszczeniem" automatycznie zyskuje większy rozgłos medialny - zapraszana jest do debat telewizyjnych, jej nazwisko pojawia się w sondażach opinii publicznej, jej postać budzi większe zainteresowanie prasy... Doświadczeni przecież politycy Unii Lewicy zdają się tej prawidłowości nie zauważać. Jeżeli w odpowiednim momencie nie przejrzą na oczy, najbardziej poszkodowanymi będą lewicowi wyborcy.

Bartłomiej Kacper Przybylski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 września:

1900 - Rozpoczął obrady V Kongres II Międzynarodówki, który powołał Międzynarodowe Biuro Socjalistyczne. W jego skład jako polscy delegaci weszli: B. A. Jędrzejowski z PPS, H. Diamand z PPSD, C. Wojnarowska z SDKPiL

1923 - W Bułgarii wybuchło powstanie wrześniowe, zainicjowane przez Bułgarską Partię Komunistyczną w odpowiedzi na prawicowo-wojskowy zamach stanu.

1939 - Ukazał się ostatni numer "Robotnika".

1973 - Zmarł Pablo Neruda, poeta chilijski, laureat nagrody Nobla.

1976 - Komitet Obrony Robotników (KOR) ogłosił swoje powstanie. Za cel postawił sobie udzielanie pomocy prawnej, lekarskiej i finansowej represjonowanym. Wśród jego założycieli byli m.in. J.Kuroń i J.J.Lipski.

1977 - Zmarła Edwarda Orłowska, właśc. Estera Mirer, działaczka komunistyczna.

1993 - Górnicy likwidowanej kopalni "Żory" rozpoczęli okupację budynku Państwowej Agencji Węgla Kamiennego w Katowicach.

2010 - Francja: Przeciwko planowanej przez rząd N. Sarkozy’ego tzw. reformie emerytur protestowało ok. 1 mln osób.


?
Lewica.pl na Facebooku