Brazylia: Gangsterzy kontrolują więzienie na północy kraju
[2013-12-29 12:49:24]
W więzieniu Pedrinhas w Sao Luis z rąk innych więźniów zginęło co najmniej 59 osadzonych, w tym trzej - przez obcięcie głowy. Dochodziło też do stosowania wymyślnych tortur. Więzienie jest przeludnione, strażnicy nie sprawują w nim praktycznie żadnej władzy, a wymierzaniem kar i nagród zajmują się gangi. Wchodzące w skład raportu nagrania zawierają najbardziej barbarzyńskie sceny, jakie widziałem - ocenił autor dokumentu. Raport zostanie wkrótce przekazany Sądowi Najwyższemu. Pedrinhas jest owiane złą sławą, ponieważ dochodzi w nim często do wojen gangów. W październiku wybuchły tam zamieszki, podczas których zginęło 13 osób, a 30 odniosło obrażenia. W Brazylii wiele więzień jest niedofinansowych, co sprawia, że kontrolują je wpływowe gangi. Dlatego też rząd brazylijski coraz częściej rozważa przekazanie odpowiedzialności za zarządzanie częścią więzień prywatnym firmom - napisała BBC. Minister sprawiedliwości Jose Eduardo Cardozo w 2013 roku powiedział, że Brazylia ma system więziennictwa rodem ze średniowiecza, co nie tylko stanowi naruszenie praw człowieka, ale też uniemożliwia realizację najważniejszego aspektu kary - reintegracji społecznej osadzonych. Brazylia zajmuje czwarte miejsce na świecie pod względem liczby osadzonych. W więzieniach zbudowanych, by pomieścić 300 tys. osób karę pozbawienia wolności odbywa 500 tys. osób. Władze twierdzą, że mimo budowania nowych więzień skazanych przybywa zbyt szybko i przez to trudno jest poprawić warunki w istniejących już zakładach. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
9 października:
1779 - Pierwsze zamieszki w Manchesterze, wywołane protestami przeciw wprowadzeniu maszyn przędzalniczych w fabrykach włókienniczych.
1892 - Urodził się Ivo Andrić, jugosłowiański powieściopisarz, nowelista i poeta. Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 1961.
1908 - Na stokach Cytadeli warszawskiej stracony został działacz OB PPS, J. Mirecki "Montwiłł".
1921 - W Radomsku urodził się Tadeusz Różewicz, wybitny poeta, dramaturg, prozaik i scenarzysta.
1940 - W Liverpoolu urodził się John Winston Lennon, genialny muzyk, socjalista.
1943 - Oddział Gwardii Ludowej rozbił więzienie w Kraśniku i uwolnił kilkudziesięciu więźniów.
1967 - Podczas walk w Boliwii został zamordowany południowoamerykański rewolucjonista Ernesto "Che" Guevara.
2005 - Odbyła się I tura wyborów prezydenckich. Do II tury (23 października) zakwalifikowali się Donald Tusk (36,33%) i Lech Kaczyński (33,10%).
2012 - 15-letnia pakistańska działaczka na rzecz dostępu do edukacji i praw kobiet Malala Yousafzai została postrzelona w głowę i szyję w zamachu przeprowadzonym przez talibów.
?