Łódź: Punkty za pochodzenie

[2005-05-27 19:27:52]

Ministerstwo Edukacji Narodowej , rzecznik praw obywatelskich oraz Parlament Studentów mają interweniować w sprawie łódzkich szkół artystycznych.

W kwestionariuszach dla kandydatów na te uczelnie znalazły się pytania ich dotyczące statusu społecznego. Kandydaci na studia muszą podać zawód rodziców a nawet narodowość. Młodzi ludzie są oburzeni, bo ich zdaniem, w ten sposób na studia łatwiej dostaną się dzieci prominentnych osób.

Pytania nie budzą wątpliwości rektora łódzkiej filmówki. Jerzy Woźniak stwierdził, że na przykład pytanie o narodowość jest po to, aby "uczelnia miała satysfakcję, że studiują na niej osoby z wielu krajów i że filmówka jest tak znana w świecie".

Ministerstwo Edukacji uznało że pytania o narodowość oraz zawód rodziców są łamaniem prawa. Rzecznik Praw Obywatelskich uznał że są one złamaniem konstytucyjnej zasady równości, a przy przyjęciu na uczelnię powinna decydować jedynie wiedza.
Aby w przyszłości uniknąć tego typu sytuacji proponuję całkowicie urynkowić edukację. Decydowałoby wówczas jedynie to ile kto zapłaci za dostanie się na uczelnię. Dzieci bogatych rodziców nie byłyby wówczas skazane na spotykanie się na niektórych uczelniach z pospólstwem, które dostało się na nie tylko dlatego że się uczyło.

Sprawdzanie wiedzy jest przecież pozarynkową barierą dla wolności edukacji. Od lat wiadomo że jeśli ktoś ma bogatych rodziców, lub sam jest bogaty to musi być inteligentny.

Piotr Ciszewski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


24 września:

1802 - Samobójstwo (w obawie przed represjami caratu) popełnił Aleksandr Radiszczew, rosyjski pisarz i filozof, autor powieści "Podróż z Peterburga do Moskwy", w której pisał o konieczności zniesienia poddaństwa i likwidacji rządów despotycznych.

1856 - Urodził się Ludwik Waryński, działacz i ideolog polskiego ruchu socjalistycznego, publicysta. Współtwórca pierwszych kółek socjalistycznych w Królestwie Polskim oraz kas oporu. Współtwórca I Proletariatu.

1920 - Zmarła Inessa Armand, rosyjska komunistka pochodzenia francuskiego.

1922 - W wyborach do Sejmu Śląskiego I kadencji PPS uzyskała 17 proc. głosów.

1927 - Sąd Partyjny PPS wykluczył Jędrzeja Moraczewskiego z partii za jego udział w rządzie Józefa Piłsudskiego.

1938 - Rada Naczelna PPS skrytykowała politykę rządu polskiego względem Czechosłowacji.

2004 - Zmarła Françoise Sagan, francuska pisarka, uznawana za jedną z największych postaci francuskiej literatury powojennej.


?
Lewica.pl na Facebooku