
Kraków: Komitet olimpijski w rozsypce
[2014-04-12 11:27:29]
Jagna Marczułajtis rezygnuje z kierowania komitetem Kraków 2022, przygotowującym kandydaturę miasta od organizacji zimowych igrzysk olipijskich w 2022 - podaje "Gazeta Wyborcza" powołując się na nieoficjalne informacje.
Bezpośrednim powodem dymisji mają być działania męża posłanki PO, który oficjalnie nie był zatrudniony przez komitet, a prowadził w jego imieniu rozmowy z dziennikarzami na temat pozytywnego relacjonowania tematu ZIO 2022 za pieniądze.
Ale atmosfera wokół zimowej olimpiady w Krakowie systematycznie się pogarsza. Mocno zmieniły się też nastroje społeczne w mieście. Gdy w ubiegłym roku składano pierwsze wnioski w sprawie organizacji igrzysk, komitet powoływał się na duże poparcie mieszkańców. Cały cykl afer i potknięć komitetu oraz narastający opór obywateli, z inicjatywą Kraków Przeciw Igrzyskom na czele, sprawił, że wzrosła świadomość kosztów eewntualnej organizacji olimpiady, a sam komitet stał się przedmiotem uwagi mediów. Kosztowne delegacje jego przedstawicieli do Soczi, bardzo źle odebrane logo za 78 tys. złotych, konsultacje społeczne prowadzone już po oficjalnym zgłoszeniu kandydatury miasta oraz niejasne koszty organizacji imprezy sprawiły, że na wniosek prezydenta Jacka Majchrowskiego zdominowana przez Platformę Rada Miasta ogłosiła referendum w sprawie Igrzysk.
Prowokacja dziennikarska jednego z miejskich portali przepełniła czarę goryczy. Marczułajtis wydała oświadczenie, w którym napisała m.in: "Zważywszy (...) na nagonkę medialną na moją osobę oraz atmosferę niesprzyjającą samemu projektowi, uznałam, że moja rezygnacja może pomóc w realizacji celu, jakim jest zostanie Miastem Gospodarzem Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 roku".
Z nieoficjalnych informacji "Wyborczej" wynika, że dojdzie wymiany wszystkich pracowników komitetu.
Referendum w sprawie organizacji ZIO 2022 ma się w Krakowie odbyć wraz z wyborami do Parlamentu Europejskiego 25 maja br.
Marek Tobolewski Grafika: antygencja.pl
|
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
-
Zandberg w Warszawie!
- ul. Foksal 2, Pawilon Stowarzyszenia Architektów Polskich
- 12 kwietnia (sobota), godz. 19.00
-
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
-
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
-
Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
-
Poszukuję
-
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
-
Historia Czerwona
-
Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
-
Szukam książki
-
Poszukuję książek
Więcej ogłoszeń...
16 kwietnia:
1775 - Urodził się Wojciech Gutkowski, inżynier wojskowy, uczestnik insurekcji kościuszkowskiej i wojen napoleońskich, autor oświeceniowej utopii "Podróż do Kalopei", w której opisał nierzeczywiste, demokratyczne społeczeństwo.
1844 - W Paryżu urodził się Anatol France, poeta, powieściopisarz i krytyk francuski o postępowych poglądach; laureat Nagrody Nobla.
1889 - W Londynie urodził się Charles Chaplin, reżyser, scenarzysta, aktor, producent filmowy i kompozytor muzyki do swoich filmów; jeden z najwybitniejszych artystów w historii kina.
1896 - W Moineşti urodził się Tristan Tzara, francuski malarz i eseista pochodzenia rumuńskiego, twórca dadaizmu, zwolennikiem marksizmu, wstąpił w 1937 r. do FPK, brał udział w hiszpańskiej wojnie domowej, a w czasie II wojny światowej w Resistance.
1919 - W Warszawie odbył się zjazd Związku Polskiej Młodzieży Socjalistycznej; przewodniczącym Komitetu Centralnego wybrano Stanisława Dubois.
1920 - Początek 10-dniowego strajku ekonomicznego 50 tys. włókniarzy okręgu łódzkiego, Żyrardowa, Zawiercia i Częstochowy.
1936 - "Krwawy czwartek" we Lwowie: w czasie pogrzebu zabitego przez policję bezrobotnego Antoniego Kozaka policja zabiła 49 demonstrantów.
2020 - W Oviedo zmarł na COVID-19 Luis Sepúlveda, chilijski pisarz, dziennikarz, reżyser i scenarzysta filmowy, aktywista polityczny i ekologiczny.
?