Raport o policji

[2001-11-14 18:20:01]

Helsińska Fundacja Praw Człowieka przedstawiła raport nt. funkcjonowania polskiej policji. Już w zeszły piątek został on przekazany komendantowi głównemu nadinsp. Antoniemu Kowalczykowi, a wcześniej otrzymał go Krzysztof Janik - szef MSWiA, lecz dopiero wczoraj ujawniono szczegóły. Raport stworzono na podstawie badania, jakie przeprowadzono w październiku zeszłego roku w wytypowanych 168 jednostkach policji (komisariatów i komend różnych szczebli). Opracowanie obejmowało warunki pracy zatrudnionych, warunki socjalno-bytowe w aresztach, poprawność prowadzonej dokumentacji, znajomość prawa i procedur przez policjantów. We wszystkich badanych obszarach stwierdzono nieprawidłowości. Zasadniczo treść raportu obnażyła skutki dwóch podstawowych niedomogów: niedostatek finansów oraz nieprawidłowe i niedostateczne szkolenia dla policjantów.
W połowie zbadanych komend policjanci sami sobie musieli nabywać fachową literaturę (kodeksy karne), latarki i baterie do nich, paliwo do radiowozów, sprzęt biurowy taki jak maszyny do pisania, najczęściej z demobilu. 42% jednostek posiadało niesprawne centrale telefoniczne, w 39% nie działał telefon 997, 32% nie posiadało komputera (system informacji o osobach poszukiwanych i skradzionych pojazdach), 19% komend nie posiadało odpowiedniego sprzętu fotograficznego dla techników, 12% - środków do zabezpieczania śladów. 12% aresztów mieści się w suterenach, w większości bez zezwolenia władz sanitarnych. W połowie zbadanych aresztów jest za zimno, brak ław i stołów, za mało światła. W 5% występował brak toalet, a w 12% nie było miejsca do przygotowywania posiłków.
W ponad połowie jednostek nie wydzielono pomieszczenia dla zatrzymanych. Jak stwierdza raport, najczęściej zatrzymani przesiadują skuci w kajdanach obok dyżurnego, ewentualnie są przykuwani do kaloryfera.
Odnośnie wiedzy policjantów stwierdzono, że mniej niż połowa potrafiła prawidłowo odpowiedzieć na 70% podstawowych pytań dotyczących prawa karnego i policyjnego. Tylko 10% policjantów wiedziało, kto ma obowiązek złożyć doniesienie o przestępstwie, a 32% znało zasady legitymowania.
Oto niektóre z sformułowań zawartych w raporcie: "odciski palców pobiera się w w.c., świadków przesłuchuje na korytarzu, w pokojach grzyb przesłonięty plakatami z gołymi kobietami", "po wodę chodzi się do pompy na drugą stronę ulicy", "jest jedno oczko klozetowe na całą jednostkę liczącą kilkadziesiąt osób", "w pokoju dochodzeniowców są dwa telewizory, jeden ma sprawną fonię, a drugi - wizję. Razem włączone tworzą całość", "żeby coś skopiować, policjanci chodzą do urzędu gminy", "na 47 m kw. pracuje dziesięciu policjantów".

(Gazeta Wyborcza)

Tomasz Ciborowski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


24 września:

1802 - Samobójstwo (w obawie przed represjami caratu) popełnił Aleksandr Radiszczew, rosyjski pisarz i filozof, autor powieści "Podróż z Peterburga do Moskwy", w której pisał o konieczności zniesienia poddaństwa i likwidacji rządów despotycznych.

1856 - Urodził się Ludwik Waryński, działacz i ideolog polskiego ruchu socjalistycznego, publicysta. Współtwórca pierwszych kółek socjalistycznych w Królestwie Polskim oraz kas oporu. Współtwórca I Proletariatu.

1920 - Zmarła Inessa Armand, rosyjska komunistka pochodzenia francuskiego.

1922 - W wyborach do Sejmu Śląskiego I kadencji PPS uzyskała 17 proc. głosów.

1927 - Sąd Partyjny PPS wykluczył Jędrzeja Moraczewskiego z partii za jego udział w rządzie Józefa Piłsudskiego.

1938 - Rada Naczelna PPS skrytykowała politykę rządu polskiego względem Czechosłowacji.

2004 - Zmarła Françoise Sagan, francuska pisarka, uznawana za jedną z największych postaci francuskiej literatury powojennej.


?
Lewica.pl na Facebooku