Kraków przeciw igrzyskom w 2022

[2014-05-26 15:35:20]

Krakowianie wypowiedzieli się przeciw organizacji w swoim mieście Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 podczas referendum, które w niedzielę odbyło się równocześnie z wyborami do Parlamentu Europejskiego. - Niskie poparcie dla idei organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Krakowie kończy dla miasta ten proces - ogłosił w poniedziałek prezydent miasta Jacek Majchrowski.

By referendum było ważne, potrzebna była 30-procentowa frekwencja. Ostatecznie do urn poszło ponad 210 tysięcy mieszkańców, czyli 36 proc. uprawnionych do głosowania. 70 proc. z nich oddało głos przeciwko organizacji przez miasto zimowej olimpiady.

Przeciwnicy ZIO skupieni wokół inicjatywy Kraków Przeciw Igrzyskom spotkali się na wieczorze referendalnym w jednym z krakowskich lokali. Gdy pojawiły się pierwsze wyniki, zebrani nagrodzili je oklaskami. - Cieszymy się z frekwencji, dzięki której decyzja obywateli jest wiążąca dla władz miasta - powiedział Tomasz Leśniak z KPI.

W referendalną noc włodarze miasta nie byli dostępni dla dziennikarzy. W poniedziałek prezydent Majchrowski i wiceprezydent Magdalena Sroka poinformowali, że miasto nie będzie już startować w olimpijskim wyścigu. Odpowiedzialność za porażkę zrzucali na Platformę Obywatelską. - Poprzednie władze Komitetu Konkursowego Kraków 2022, kierowanego przez posłankę PO Jagnę Marczułajtis-Walczak roztrwoniły zaufanie - stwierdził Majchrowski. A Sroka powiedziała: - Szkoda, że żaden przedstawiciel rządowy nie przyjechał do Krakowa i nie wsparł nas w działaniach.

W referendum prócz pytania o ZIO 2022 krakowianie decydowali również o budowie metra (55% głosów za), monitoringu wizyjnego (70% za) i ścieżek rowerowych (85% za).

Marek Tobolewski

Na zdjęciu wieczór referendalny KPI, fot. lewica.pl


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Warszawie!
ul. Foksal 2, Pawilon Stowarzyszenia Architektów Polskich
12 kwietnia (sobota), godz. 19.00
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


16 kwietnia:

1775 - Urodził się Wojciech Gutkowski, inżynier wojskowy, uczestnik insurekcji kościuszkowskiej i wojen napoleońskich, autor oświeceniowej utopii "Podróż do Kalopei", w której opisał nierzeczywiste, demokratyczne społeczeństwo.

1844 - W Paryżu urodził się Anatol France, poeta, powieściopisarz i krytyk francuski o postępowych poglądach; laureat Nagrody Nobla.

1889 - W Londynie urodził się Charles Chaplin, reżyser, scenarzysta, aktor, producent filmowy i kompozytor muzyki do swoich filmów; jeden z najwybitniejszych artystów w historii kina.

1896 - W Moineşti urodził się Tristan Tzara, francuski malarz i eseista pochodzenia rumuńskiego, twórca dadaizmu, zwolennikiem marksizmu, wstąpił w 1937 r. do FPK, brał udział w hiszpańskiej wojnie domowej, a w czasie II wojny światowej w Resistance.

1919 - W Warszawie odbył się zjazd Związku Polskiej Młodzieży Socjalistycznej; przewodniczącym Komitetu Centralnego wybrano Stanisława Dubois.

1920 - Początek 10-dniowego strajku ekonomicznego 50 tys. włókniarzy okręgu łódzkiego, Żyrardowa, Zawiercia i Częstochowy.

1936 - "Krwawy czwartek" we Lwowie: w czasie pogrzebu zabitego przez policję bezrobotnego Antoniego Kozaka policja zabiła 49 demonstrantów.

2020 - W Oviedo zmarł na COVID-19 Luis Sepúlveda, chilijski pisarz, dziennikarz, reżyser i scenarzysta filmowy, aktywista polityczny i ekologiczny.


?
Lewica.pl na Facebooku