Wielka Brytania: Islamizacja szkół w Birmingham?

[2014-06-04 15:55:48]

W Wielkiej Brytanii zaostrzyły się kontrowersje wokół domniemanej islamizacji szkół w Birmingham. Ujawnił ją w zeszłym roku anonimowy donos. Sprzeczne doniesienia o zasięgu tego rzekomego spisku o kryptonimie "Koń Trojański" zrodziły spór między ministerstwami spraw wewnętrznych i edukacji oraz gwałtowną reakcję środowiska oświaty w samym Birmingham.

Od miesięcy "Koń Trojański" frapuje brytyjską prasę, badają go miejscowe władze Birmingham, inspektorat szkolny i - na osobne zlecenie ministra oświaty - były szef wywiadu antyterrorystycznego Peter Clarke. Inspekcje objęły 21 szkół państwowych w Birmingham, w których miało dojść do przejęcia kontroli nad edukacją przez konserwatywnych muzułmanów. Zarzuty obejmują wprowadzanie elementów islamu do codziennego życia szkół, segregację uczniów według płci i zmiany w programach nauczania. W co najmniej jednej z badanych szkół miało też dojść do propagandy dżihadu.

Nie podano jeszcze wyników inspekcji, ale są już pogłoski, że kilka placówek oceniono krytycznie. Grupa oburzonych tym przedstawicieli oświaty z samego Birmingham napisała dziś list do dziennika "The Guardian", zarzucając inspektorom polityczną motywację i stronniczość. To nie do wiary, że szkoły uznane niecały rok temu za wzorowe, teraz ocenia się jako nieadekwatne - piszą autorzy listu.

Tymczasem minister spraw wewnętrznych Theresa May uważa wysiłki władz szkolnych za nieadekwatne. W liście do ministra oświaty wyraża niezadowolenie, że nie radzi on sobie z sytuacją w Birmingham, choć - według doniesień - wiedział o niej już od ponad trzech lat.

jkl


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


29 czerwca:

1831 - W organie saintsimonistów "Le Globe" pojawił się czasownik "socialiser".

1893 - W Wilnie rozpoczęła się narada działaczy socjalistycznych, przyjęta później jako I Zjazd PPS.

1925 - Urodził się Giorgio Napolitano, działacz Włoskiej Partii Komunistycznej (PCI), następnie socjaldemokrata; 2006-15 prezydent Włoch.

1930 - W Krakowie obradował zwołany przez partie centrolewu Kongres Obrony Prawa i Wolności Ludu; po jego zakończeniu odbył się na Rynku Kleparskim wspólny wiec 30 tysięcy robotników i chłopów.

1945 - Urodziła się Chandrika Kumaratunga, lewicowa polityk lankijska. Brała udział w rewolcie studenckiej w Paryżu w 1968. W 1984 zakładała marksistowską Sri Lanka Mahajana Party. Prezydent Sri Lanki w latach 1994-2005.

1945 - W Warszawie obrady XXVI Kongresu PPS - Stanisław Szwalbe przewodniczacym Rady Naczelnej, Edward Osóbka-Morawski - przewodniczącym CKW.

1951 - Konferencja Ogólna Międzynarodowej Organizacji Pracy przyjęła Konwencję w sprawie równego wynagrodzenia kobiet i mężczyzn.

1973 - Pierwsza (nieudana) próba obalenia przez wojsko socjalistycznego prezydenta Chile Salvadora Allende.

1980 - Vigdís Finnbogadóttir wygrała wybory prezydenckie na Islandii, zostając pierwszą demokratycznie wybraną kobietą-prezydentem na świecie.

1981 - Hu Yaobang został sekretarzem generalnym KPCh.

1999 - Abdullah Öcalan, przywódca Partii Pracujących Kurdystanu, został skazany przez turecki sąd na karę śmierci.


?
Lewica.pl na Facebooku