Kraków: Aktywiści wystartują w wyborach

[2014-06-26 14:35:20]

Kraków Przeciw Igrzyskom wystartuje w jesiennych wyborach samorządowych w Krakowie, a jego lider Tomasz Leśniak będzie kandydował na prezydenta miasta – ogłosili dziś przedstawiciele KPI.

KPI przekształci się w obywatelski komitet wyborczy. Podczas konferencji prasowej aktywiści zaprezentowali swój manifest i wskazali główne obszary programowe. – Nazywamy się Kraków Przeciw Igrzyskom, bo sprzeciwiamy się uprawianej przez prezydenta Majchrowskiego i Platformę Obywatelską polityce igrzysk, polityce efekciarstwa i arogancji – zaczyna się manifest.

KPI deklaruje, że jego program jest pozytywny. – Chcemy Krakowa mieszkańców, a nie polityków i deweloperów, którzy za życia budują sobie pomniki – stanowi manifest. KPI zamierza w swojej kampanii podjąć tematy transportu, kultury, edukacji, środowiska naturalnego, mieszkalnictwa, sportu, rewitalizacji Nowej Huty oraz zrównoważonego rozwoju, pozwalającego zaspokajać potrzeby mieszkańców.

Na konferencji prasowej poszczególne wątki programowe prezentowały osoby ze stowarzyszeń Kraków Miastem Rowerów i Nowa Huta Teraźniejszości oraz Związku Nauczycielstwa Polskiego i Partii Zieloni. Reprezentanci tych i innych miejskich środowisk społecznych znaleźć się mają na listach obywatelskiego komitetu wyborczego KPI. Szczegółowy program wyborczy KPI przedstawi we wrześniu.

Sam Leśniak kandydować będzie na prezydenta miasta. – Polityka nas nie brzydzi, mamy dość skompromitowanych polityków – powiedział na konferencji. KPI dostał propozycję współpracy od polityków, niezależnego Sławomira Ptaszkiewicza (niegdyś PO) i Łukasza Gibały z Twojego Ruchu, ale je odrzucił. – Chcemy działać dla miasta, a nie wspierać polityków, którzy krakowskie wybory będą traktowali jako trampolinę do polityki ogólnopolskiej – dodał Leśniak.

Pół godziny po konferencji prasowej KPI Jacek Majchrowski zapowiedział, że będzie się po raz czwarty ubiegał o stanowisko prezydenta Krakowa. – Nie chcę, by Kraków, który jest w tej chwili ostoją spokoju, przestał nią być i został rozdrapany przez partie polityczne, dla realizacji swojego interesu partyjnego nie myśląc o interesie miasta – uzasadnił swoją decyzję prezydent rządzący Krakowem od 2002 rok.


Marek Tobolewski

Fot. Jakub Włodek / jakubwlodek.blogspot.com


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


19 września:

1893 - Urodził się Mieczysław Niedziałkowski, działacz PPS, najmłodszy poseł w pierwszym sejmie II RP, 1927-39 redaktor naczelny "Robotnika".

1893 - Nowa Zelandia, jako pierwszy kraj na świecie, przyznała kobietom prawa wyborcze.

1921 - Australia: W katastrofie górniczej w Mount Mulligan w stanie Queensland zginęło 75 osób.

1938 - Hiszpania: Początek ciężkich walk XIII Brygady Międzynarodowej nad Ebro.

1946 - Islandia: Amerykańskie wojska okupacyjne opuściły wyspę.

1953 - W fabryce na Żeraniu wyprodukowano pierwszy polski silnik do samochodu FSO Warszawa M-20.

1976 - Szwecja: Po 44 latach nieprzerwanego sprawowania rządów socjaldemokraci (SAP) przegrali wybory parlamentarne.

1982 - Szwecja: Socjaldemokraci powrócili do władzy.

1985 - Zmarł Italo Calvino, jeden z najważniejszych włoskich pisarzy i eseistów XX wieku; 1945-56 dziennikarz komunistycznego dziennika "L'Unita".

1987 - Zmarł Einar Gerhardsen, norweski polityk, trzykrotny premier Norwegii w latach 1945-51, 1955-63 oraz 1963-65, członek Norweskiej Partii Pracy. Stworzył plan odbudowy Norwegii po drugiej wojnie światowej.

1993 - W wyborach parlamentarnych w Polsce SLD uzyskało 20,4% głosów (171 mandatów), PSL - 15,4% (132), UD - 10,6% (74), UP - 7,28% (41).

2004 - Niemcy: Wybory do Landtagu Brandenburgii wygrała SPD przed PDS.


?
Lewica.pl na Facebooku