Ukraina: Wojsko przygotowuje się do wycofania

[2014-09-22 13:05:38]

Ukraińskie wojska rozpoczęły proces wycofywania ciężkiego sprzętu z 30-kilometrowej strefy przyfrontowej. Takie rozwiązanie przewiduje podpisane w piątek w Mińsku wstępne porozumienie o demilitaryzacji części Zagłębia Donieckiego.

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Andrij Łysenko podkreślił, że ostatnio zmniejsza się liczba przypadków wykorzystania ciężkiej artylerii przez separatystów. Obydwie strony przygotowują się do jej wycofania w myśl porozumienia z Mińska. Jego zdaniem, aktywniej robią to Ukraińcy. Nie oznacza to jednak całkowitego wycofania się wojsk ze strefy operacji antyterrorystycznej, na przykład z Doniecka czy Debalcewa, ponieważ wycofywana jest jedynie artyleria powyżej stu milimetrów. Na razie przygotowywane są miejsca, gdzie ma ona być przetrzymywana.

Jak podała IAR, w ciągu minionej doby (21 września) zginęło dwóch żołnierzy, dwóch innych zostało rannych. Nie ma "faktów naruszenia granicy państwowej ani ostrzału ze strony Federacji Rosyjskiej".

jkl


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


30 czerwca:

1611 - W lochach wileńskiego ratusza wykonano wyrok śmierci na włoskim kalwiniście Franco de Franco, który został w Polsce skazany na śmierć ze względów wyznaniowych.

1924 - Zmarł Franciszek Stefczyk, działacz spółdzielczy, nauczyciel. W 1889 założył pierwszą na ziemiach polskich wiejską kasą oszczędnościowo-pożyczkową.

1935 - Senegal: Obradował pierwszy kongres Senegalskiej Partii Socjalistycznej.

1966 - USA: Powstała National Organization for Women (NOW), największa amerykańska organizacja feministyczna.

1980 - Zmarła Halina Snopkiewicz, postępowa powieściopisarka, tłumaczka, autorka powieści dla młodzieży.

2005 - Hiszpania: Parlament przyjął ustawę legalizującą małżeństwa par homoseksualnych.

2006 - Zmarł Murray Bookchin, jeden z głównych teoretyków współczesnego społecznego anarchizmu.

2017 - Niemcy: Zalegalizowano małżeństwa osób tej samej płci.


?
Lewica.pl na Facebooku