Cypr: Turcy chcą równego traktowania

[2014-11-14 13:29:44]

Cypryjscy Turcy cierpią z powodu podziału wyspy. Twierdzą, że ich apele o przysługujące im prawa są ignorowane przez międzynarodową społeczność. Negocjacje w sprawie zjednoczenia podzielonej od 40 lat wyspy nie przyniosły dotychczas rezultatu.

Wyspę zajmują dwie społeczności - cypryjscy Grecy, będący członkami Unii Europejskiej i Federacyjne Państwo Tureckiego Cypru, uznawane jedynie przez Ankarę. Nikozja jest obecnie jedyną stolicą, którą dzieli granica. Od chwili przyjęcia cypryjskich Greków do Unii, turecka część wyspy pozostaje w tyle. Nieuznawana przez społeczność międzynarodową, nie może bezpośrednio eksportować swoich produktów, ani uzyskiwać koniecznych certyfikatów.

Jak powiedział dziennikarzom przewodniczący Izby Handlowej tureckiego Cypru Fikri Toros, Grecy niemal całkowicie zamknęli rynek dla towarów strony tureckiej. Nawet drobne sprawy, które rozwiązać można natychmiast, są blokowane. O braku woli porozumienia świadczy - jego zdaniem - choćby fakt niezałatwienia do tej pory kwestii telefonicznego roamingu. Telefony komórkowe cypryjskich Turków przestają działać po stronie greckiej. W opinii Torosa przerwanie tej "dyskryminującej sytuacji" byłoby krokiem do pojednania i równego traktowania.

jkl


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


14 czerwca:

1848 - Przy użyciu 40 policjantów i połowy batalionu wojska zamknięto lokal "Trybuny Ludów". Był to dziennik, głoszący idee Wiosny Ludów. Jego redaktorem naczelnym przez pewien czas był Adam Mickiewicz.

1872 - W Kanadzie zalegalizowano związki zawodowe.

1906 - Pogrom Żydów w Białymstoku. Wojsko i policja carska zamordowały ok. 100 osób.

1925 - Na V Zjeździe Związków Robotniczych Spółdzielni Spożywców wysunięto postulat rozwoju spółdzielczości mieszkaniowej dla robotników.

1928 - W Rosario w Argentynie urodził się południowoamerykański rewolucjonista Ernesto "Che" Guevara.

1936 - Zakończył się blisko dwumiesięczny strajk okupacyjny w fabryce "Metalurgia" w Częstochowie.

1943 - W Warszawie grupa bojowa Milicji Ludowej RPPS wykonała akcję spalenia wojskowych magazynów materiałów pędnych w Forcie Wawrzyszewskim.

1944 - Polscy i radzieccy partyzanci odnieśli zwycięstwo nad wojskiem niemieckim w bitwie na Porytowym Wzgórzu na Równinie Biłgorajskiej, największej bitwie partyzanckiej na ziemiach polskich.

1958 - W Świerku uruchomiono pierwszy polski reaktor atomowy "Ewa".

1982 - Liban: Kilkaset izraelskich dział i czołgów oraz okrętów wojennych i samolotów rozpoczęło niszczący ostrzał Bejrutu. Odcięto dostawy wody, prądu i żywności dla miasta.

2018 - Delcy Rodríguez z lewicowego ruchu MSV została wiceprezydentką Wenezueli.


?
Lewica.pl na Facebooku