Meksyk: Wielotysięczne protesty ws. zaginionych studentów

[2014-11-21 07:46:36]

Mieszkańcy i mieszkanki Meksyku znów wyszli na ulice. W całym kraju odbywają wielotysięczne protesty w związku ze sprawą zaginionych blisko dwa miesiące temu 43 studentów.

W 104. rocznicę meksykańskiej rewolucji mieszkańcy Meksyku demonstrowali swoje niezadowolenie z polityki rządu. W stolicy w stanie Chiapas doszło do starć funkcjonariuszy z protestującymi. W wielu miejscach kraju demonstracje miały burzliwy przebieg: w stronę radiowozów rzucano koktajle Mołotowa, materiały wybuchowe, kamienie i szkło. Zatrzymano co najmniej 15 osób.

Do stolicy przyjechało około stu autobusów z miejscowości Iguala. W demonstracjach w mieście Meksyk brały udział m.in. rodzice zaginionych studentów. Liczni manifestujący nieśli flagę meksykańską, która zamiast zielonego i czerwonego koloru miała dwa czarne pasy na znak żałoby narodowej. Poza demonstracjami wiele szkół i wyższych uczelni w kraju wprowadziło kilkudniowy strajk i odwołało zajęcia.

Protestujący domagają się odnalezienia żywych studentów, którzy zaginęli po demonstracji w Iguali 26 września. W kolejnych tygodniach w miejscowości tej odkryto około 30 masowych grobów. Badania DNA wykazały, że znalezione w nich szczątki ciał nie należą do poszukiwanych uczniów kolegium nauczycielskiego. Ostatni raz byli oni widziani w policyjnych radiowozach. Według zeznań trójki z ponad 70 zatrzymanych w sprawie, zostali oni przewiezieni do miejscowości Cocula, zabici oraz spaleni na miejscowym śmietnisku.

jkl


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


7 października:

1890 - Powstała Partia Robotnicza Galicji, od 2 II 1892 Socjalno-Demokratyczna Partia w Galicji, od 8 X 1897 Polska Partia Socjalno-Demokratyczna Galicji i Śląska Cieszyńskiego.

1897 - W Wilnie została założona żydowska socjalistyczna partia Bund.

1912 - W Warszawie otwarto Dom Sierot założony przez Janusza Korczaka.

1928 - Powstała Socjalistyczna Partia Peru.

1931 - Urodził się Desmond Tutu, anglikański biskup południowoafrykański, działacz na rzecz praw człowieka, przeciwnik apartheidu, zwolennik małżeństw homoseksualnych.

1944 - W obozie Auschwitz-Birkenau doszło do największego w historii obozu buntu.

1949 - Proklamowanie NRD.

1949 - Zmarł José Clemente Orozco, meksykański malarz, autor murali i litograf.

2003 - Socjalista Anerood Jugnauth został prezydentem Mauritiusa.

2012 - Hugo Chavez wygrał po raz trzeci wybory prezydenckie w Wenezueli.


?
Lewica.pl na Facebooku