Pracodawcy znaleźli nowy sposób ograniczania działalności związków zawodowych. Wnoszą do sądów pozwy o ochronę dóbr osobistych swoich firm, które w ramach prowadzenia akcji protestacyjnych, rzekomo mają być naruszane.
To jednak nie wszystko. Pracodawcy dążą do sądowego zakazania rozprowadzania ulotek i prowadzenia protestów. Choć nie ma możliwości prawnych zabronienia prowadzenia akcji strajkowych, sam pomysł ograniczania działalności związków zawodowych wydaje się bez precedensu. Znany jest przykład firmy Aelia, która obsługuje sklepy wolnocłowe na lotniskach. W październiku firma uzyskała postanowienie Sądu Okręgowego w Poznaniu o zabezpieczeniu jej roszczenia o ochronę dóbr osobistych przeciwko związkowi zawodowemu - Inicjatywa Pracownicza. Pracodawcy nie spodobały się opinie związkowców mówiące o wyzysku jakiemu poddawani są pracownicy.
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
1835 - W Portsmouth polscy żołnierze chłopskiego pochodzenia utworzyli Gromadę Grudziąż Ludu Polskiego. W swym programie głosiła rewolucję agrarną.
1921 - W Klasztorze św. Jura odbył się zjazd Komunistycznej Partii Galicji Wschodniej - tzw. konferencja świętojurska; policja otoczyła klasztor i aresztowała uczestników zjazdu.
1983 - Argentyna: Odbyły się demokratyczne wybory, kładące kres krwawej, prawicowej dyktaturze wojskowej.
1989 - Na Cyprze Północnym założono lewicową Nową Partię Cypryjską.
1989 - Socjaldemokratyczna PSOE wygrała wybory parlamentarne w Hiszpanii.
2005 - Zmarł Shamsher Singh Sheri, jeden z przywódców indyjskich komunistów.
2011 - Socjaldemokrata Ałmazbek Atambajew wygrał w I turze wybory prezydenckie w Kirgistanie.