Międzynarodowy Dzień Uchodźcy w Polsce

[2005-06-20 18:06:25]

20 czerwca jest obchodzony Międzynarodowy Dzień Uchodźcy - święto ustanowione pięć lat temu przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.

W ubiegłym roku o status uchodźcy w Polsce ubiegało się ponad 8 tys. osób, a uzyskało go 315 osób. Jednocześnie ponad 800 osób uzyskało zgodę na pobyt w naszym kraju. O status uchodźcy w Polsce starali się głównie: Czeczeńcy, Palestyńczycy, Kurdowie, Irakijczycy, Afgańczycy, Somalijczycy, Białorusini.

Tegoroczne obchody Międzynarodowego Dnia Uchodźcy odbywają się w 6 polskich miastach. W Warszawie na stacji metra "Świętokrzyska" można oglądać wystawę zdjęć poświęconych problematyce uchodźców. Także tam w poniedziałek, 20 czerwca o godzinie 20, odbędzie się happening ku uczczeniu święta.

Imprezy z okazji Międzynarodowego Dnia Uchodźcy zorganizowano także w: Łodzi, Krakowie, Toruniu, Sopocie i Poznaniu.

***


W dniu Międzynarodowego Dnia Uchodźcy na problem uchodźstwa narodu palestyńskiego zwrócił uwagę Omar Faris - prezes Polsko-Arabskiego Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego i członek Koalicji na rzecz Powrotu Uchodźców Palestyńskich "Right Of Return". Faris apeluje w liście otwartym do zabrania głosu w sprawie przestrzegania prawa uchodźcy do powrotu do ojczyzny.

Od ponad 57 lat Izrael wciąż odmawia Palestyńczykom prawa do powrotu i wyklucza ten temat z pokojowych negocjacji. Pomimo, iż jest to obowiązujące prawo, zapisane w licznych rezolucjach (rezolucja 194 i rezolucja 237), uchodźcy palestyńscy przez cały czas mają zakaz powrotu do ojczystej ziemi, do swoich majątków znajdujących się na terenie Izraela, na Zachodnim Brzegu oraz w Strefie Gazy. Co więcej, nie istnieją narzucone (prawne) mechanizmy zapobiegające osiedlaniu się obywateli Izraela na terytoriach okupowanych i de facto dzięki lukom w prawie izraelskim, następuje dalsza aneksja palestyńskiej ziemi poprzez ekspansję żydowskich koloni - czytamy w apelu.

Faris podkreśla brak ochrony prawnej dla palestyńskich uchodźców. Palestyńczycy, którzy zmuszeni są do opuszczenia ojczyzny, nie mogą liczyć na gwarancje bezpieczeństwa osobistego i poszanowania praw człowieka. Zdaniem Omara Farisa obecna sytuacja mogłaby ulec zmianie w wyniku wywarcia silnego nacisku społeczności międzynarodowej na państwo Izrael.

Trudności i przedłużające się wygnanie uchodźców palestyńskich sprawiają, że są oni jedną niewielu grup na arenie międzynarodowej, której problem pozostaje wciąż nierozwiązany. Uchodźcy palestyńscy stanowią około 7 mln osób, podczas gdy wszystkich uchodźców na całym świecie szacuje się na około 17 mln. Znaczna ilość populacji palestyńskiej, około 3,5 mln, nie posiada narodowości. Uchodźcy mają prawo do wyboru jednego z trzech rozwiązań: powrotu do swoich domów i majątków, do związania się z krajem w którym mieszkają i do przesiedlenia do trzeciego kraju, z którego powrót jest niezbywalnym prawem - przedstawia sytuację palestyńskich uchodźców Omar Faris.

Pełna treść apelu dostępna jest tutaj.

Bartłomiej Kacper Przybylski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


24 listopada:

1957 - Zmarł Diego Rivera, meksykański malarz, komunista, mąż Fridy Kahlo.

1984 - Powstało Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych (OPZZ).

2000 - Kazuo Shii został liderem Japońskiej Partii Komunistycznej.

2017 - Sooronbaj Dżeenbekow (SDPK) objął stanowiso prezydenta Kirgistanu.


?
Lewica.pl na Facebooku