Taneczne happeningi przeciw przemocy wobec kobiet

[2015-02-14 17:18:46]

Kobiety tańczyły w sobotę 14 lutego w centrum Warszawy by przeciwstawić się przemocy. Warszawa była jednym z kilkudziesięciu polskich miast, gdzie odbyła się akcja "One Billion Rising" – "Nazywam się Miliard".

Ta ogólnoświatowa akcja w Polsce została zorganizowana po raz trzeci przez Fundację Feminoteka. Tematem przewodnim w tym roku była rewolucja. Tańczyliśmy. Domagaliśmy się sprawiedliwości. Teraz domagamy się zmian. I tylko radykalny zwrot w świadomości i odważniejsze, bardziej śmiałe i bardziej kreatywne oraz zdecydowane działania mogą doprowadzić do zmian - można przeczytać na międzynarodowej stronie akcji (www.onebillionrising.org).

Corocznie Fundacja Feminoteka wybiera temat przewodni akcji. W pierwszym roku zwracano uwagę na problematykę gwałtu, w kolejnym poruszano kwestie związane z problemem molestowania i przemocy wobec młodych dziewcząt. W tym roku opinia publiczna miała zwrócić uwagę na problem przemocy wobec kobiet z niepełnosprawnościami ruchowymi i intelektualnymi.

W Warszawie tańczono w Pasażu Wiecha. Na przedzie grupy tańczyło sześć młodych kobiet na wózkach, za nimi inne kobiety - wiele w różowych i czerwonych strojach, na tyłach byli widoczni nieliczni panowie. Przypadkowi przechodnie z zaciekawieniem przyglądali się akcji, wiele młodych osób śmiało się, klaskało, przystawali zakochani.

Jak powiedziała podczas happeningu prezeska Feminoteki Joanna Piotrowska, taniec pomaga w wyrażaniu emocji, także sprzeciwu na przemoc wobec kobiet.

Wśród tańczących była marszałkini Sejmu Wanda Nowicka. Tę fantastyczną energię czujemy nie tylko dzisiaj, ale każdego dnia. I gdyby nie środowiska kobiece, które uporczywie i nieustannie naciskają na władzę, nigdy nie udałoby się nam wyrwać z gardła konwencji. Możemy sobie pogratulować i wzajemnie dziękować. Ale to nie koniec. Oprócz prezydenta, po drodze jest Senat i dlatego chciałabym was prosić o dalszy nacisk - powiedziała odnosząc się do uchwalenia przez Sejm ustawy ratyfikacyjnej tzw. konwencję antyprzemocową. Zdaniem Nowickiej trzeba naciskać, by prezydent i marszałek Senatu liczyli się ze stroną społeczną, środowiskami, które walczą o prawa kobiet do autonomii i życia w wolności i bez przemocy.

Na akcji pojawili się również kandydujący na prezydenta: Janusz Palikot (TR) i Anna Grodzka (Zieloni).

Akcja "One Billion Rising"/ "Nazywam się Miliard" odbyła się w całym kraju, m.in. w Bydgoszczy, Gdańsku, Gdyni, Szczecinie, Krakowie, Lublinie, Katowicach. W Rudzie Śląskiej (Śląskie) w akcji udział wzięły seniorki. Jak poinformowała organizatorka przedsięwzięcia Ewa Chmielewska, kilkanaście pań od miesiąca regularnie ćwiczyło układ taneczny.

Na świecie "One Billion Rising" zapoczątkowała Eve Ensler, autorka książki "Monologi waginy", działaczka feministyczna i antyprzemocowa. Po fali gwałtów w USA w 2011 r. napisała na jednym z portali, że ma dość usprawiedliwiania gwałtów, przerzucania odpowiedzialności na ofiarę, bezkarności sprawców. Zapowiedziała akcję "Powstanie Ofiar Gwałtu - One Billion Rising" na Walentynki 2013 r., kiedy to wspólnie zatańczyć miało miliard osób sprzeciwiających się przemocy wobec kobiet. Wspólnym mianownikiem akcji jest taniec, ponieważ - jak wyjaśniła Elsner - tańcząc rządzi się swoim ciałem, wspólny taniec wyzwala energię, natomiast gwałt i przemoc odbierają władzę nad własnym ciałem.

jkl


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 września:

1900 - Rozpoczął obrady V Kongres II Międzynarodówki, który powołał Międzynarodowe Biuro Socjalistyczne. W jego skład jako polscy delegaci weszli: B. A. Jędrzejowski z PPS, H. Diamand z PPSD, C. Wojnarowska z SDKPiL

1923 - W Bułgarii wybuchło powstanie wrześniowe, zainicjowane przez Bułgarską Partię Komunistyczną w odpowiedzi na prawicowo-wojskowy zamach stanu.

1939 - Ukazał się ostatni numer "Robotnika".

1973 - Zmarł Pablo Neruda, poeta chilijski, laureat nagrody Nobla.

1976 - Komitet Obrony Robotników (KOR) ogłosił swoje powstanie. Za cel postawił sobie udzielanie pomocy prawnej, lekarskiej i finansowej represjonowanym. Wśród jego założycieli byli m.in. J.Kuroń i J.J.Lipski.

1977 - Zmarła Edwarda Orłowska, właśc. Estera Mirer, działaczka komunistyczna.

1993 - Górnicy likwidowanej kopalni "Żory" rozpoczęli okupację budynku Państwowej Agencji Węgla Kamiennego w Katowicach.

2010 - Francja: Przeciwko planowanej przez rząd N. Sarkozy’ego tzw. reformie emerytur protestowało ok. 1 mln osób.


?
Lewica.pl na Facebooku