Austria: Prawo wymierzone w radykalne grupy islamskie
[2015-02-26 08:11:44]
Zgodnie z decyzją parlamentu w Wiedniu meczety i wspólnoty muzułmańskie w Austrii nie będą już mogły być finansowane z zagranicy, a każda wspólnota będzie musiała posiadać Koran przetłumaczony na język niemiecki. Austriacki minister spraw wewnętrznych wyjaśnił, że dzięki takim zmianom znacznie zmniejszy się wpływ radykałów na grupy austriackich muzułmanów. Wyznawcy islamu twierdzą jednak, że nowe prawo nie tylko utrudni im funkcjonowanie, ale także będzie ich dyskryminować. Podkreślają, że zarówno chrześcijanie jak i wyznawcy judaizmu mogą być finansowani z zagranicznych pieniędzy. Część wspólnot muzułmańskich już zapowiedziała oddanie sprawy przed międzynarodowe trybunały. Niektóre wspólnoty islamskie w Austrii do tej pory były finansowane przez Turcję. Jeszcze przed uchwaleniem zmian w przepisach, nowe propozycje potępił szef tureckiej rady religijnej. Austria była jednym z pierwszych krajów w Europie, który wprowadził regulacje dotyczące islamu. Prawo z 1912 roku, które było uważane za nowoczesne i liberalne, stało się podstawą dla przepisów w innych krajach. W liczącej 8,4 mln mieszkańców Austrii mieszka obecnie pół miliona muzułmanów. W większości posiadają oni tureckie lub bośniackie korzenie. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Mury, militaryzacja, wsobność.
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Manichejczycy i hipsterzy
- Pod prąd!: Spowiedź Millera
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
25 listopada:
1917 - W Rosji Radzieckiej odbyły się wolne wybory parlamentarne. Eserowcy uzyskali 410, a bolszewicy 175 miejsc na 707.
1947 - USA: Ogłoszono pierwszą czarną listę amerykańskich artystów filmowych podejrzanych o sympatie komunistyczne.
1968 - Zmarł Upton Sinclair, amerykański pisarz o sympatiach socjalistycznych; autor m.in. wstrząsającej powieści "The Jungle" (w Polsce wydanej pt. "Grzęzawisko").
1998 - Brytyjscy lordowie-sędziowie stosunkiem głosów 3:2 uznali, że Pinochetowi nie przysługuje immunitet, wobec czego może być aresztowany i przekazany hiszpańskiemu wymiarowi sprawiedliwości.
2009 - José Mujica zwyciężył w II turze wyborów prezydenckich w Urugwaju.
2016 - W Hawanie zmarł Fidel Castro, przywódca rewolucji kubańskiej.
?