Nigeria: Boko Haram dołączył do Państwa Islamskiego

[2015-03-08 09:42:56]

Przywódca islamskiego ruchu Boko Haram Abubakar Shekau, który do pory mówił o stworzeniu własnego kalifatu, ogłosił, że złożył przysięgę wierności dżihadystycznemu Państwu Islamskiemu. Nagranie audio, w którym Shekau informuje o poddaniu się władzy Państwa Islamskiego pojawiło się na kontach Boko Haram w serwisach społecznościowych. Firma Flashpoint Intelligence specjalizująca się w sprawach bezpieczeństwa potwierdziła jego autentyczność. Oznacza to zacieśnienie i tak już bliskich związków między tymi radykalnymi ugrupowaniami. Nikt na razie nie potrafi powiedzieć, jak dokładnie będzie wyglądać ich współpraca. Nie ma też oficjalnego potwierdzenia, że Państwo Islamskie przyjęło ofertę z Nigerii, choć eksperci wskazują, że zapewne tak się stanie.

Boko Haram będzie największą organizacją walczącą pod szyldem Państwa Islamskiego. Według danych specjalistów z Intel Center, analizujących ruchy terrorystyczne na świecie, poparcie lub wierność Państwu Islamskiemu zadeklarowało 31 grup m.in. z Afganistanu, Algierii, Arabii Saudyjskiej, Egiptu, Jemenu, Libii i Pakistanu.

Wiadomość o złożeniu przysięgi wierności Państwu Islamskiemu ugrupowanie Boko Haram podało po serii zamachów bombowych, do których doszło w sobotę 7 marca w mieście Maiduguri na północnym wschodzie Nigerii i w których zginęło co najmniej 58 osób, a około 150 zostało rannych. Chociaż nikt nie przyznał do tych ataków, jest jednak niemal pewne, że stoją za nimi bojownicy z Boko Haram.

Boko Haram od 2009 roku prowadzi zbrojną walkę o przekształcenie Nigerii lub przynajmniej części jej terytorium w muzułmańskie państwo wyznaniowe, w którym obowiązywałoby prawo szariatu. W ciągu pięciu lat w wyniku rebelii w tym najludniejszym kraju Afryki zginęły dziesiątki tysięcy osób. Tylko w 2014 roku liczbę ofiar śmiertelnych ocenia się na 10 tysięcy.

W kwietniu 2014 roku światem wstrząsnęła informacja o porwaniu 300 uczennic z liceum w mieście Chibok. Według Human Rights Watch porwane dziewczynki zmuszane są do przejścia na islam i ślubów z bojownikami. Dochodzi również do aktów przemocy seksualnej. Dzieci wykorzystywane są też do przeprowadzania ataków terrorystycznych.

W ubiegłym roku bojownicy Boko Haram zajęli w Nigerii terytorium wielkości Belgii (ok. 30 tys. km kw.). Obecnie są jednak w odwrocie na skutek zmasowanej operacji wojsk czterech państw regionu: Nigerii, Nigru, Kamerunu i Czadu. Od początku lutego dżihadyści stracili jedną trzecią z prawie 30 kontrolowanych przez nich miast. Symboliczna była utrata miasta Baga zajętego przez partyzantów na początku stycznia. Miała się w nim mieścić kwatera główna sprzymierzonych wojsk afrykańskich tworzonych do walki z Boko Haram i właśnie zdobycie go przez partyzantów przekonało w końcu skłócone Nigerię, Czad, Niger i Kamerun do podjęcia wspólnej wojny z rebelią.

Właściwa ofensywa przeciwko dżihadystom ma ruszyć na początku marca, gdy powstanie 9-tysięczny wspólny korpus ekspedycyjny, składający się z żołnierzy z Nigerii, Czadu, Nigru, Kamerunu i Beninu. Jego pierwszym, wspólnym dowódcą ma być oficer z Nigerii, a po roku zmieni się z generałami z innych państw.

Dżihadyści z Państwa Islamskiego kontrolują znaczną część terytorium Syrii i Iraku, utworzyli tam islamski kalifat. Z ich rąk zginęły setki osób, które nie chciały poprzysiąc posłuszeństwa samozwańczemu kalifowi. Wśród ofiar są jazydzi, chrześcijanie i szyici.

Obecnie bojownicy kalifatu zmagają się ze szturmem irackiej armii. Około 30 tysięcy żołnierzy, wspieranych przez odrzutowce i helikoptery, zaatakowało dżihadystów w rejonie miasta Tikrit. Jest to największa do tej pory ofensywa przeciwko jednemu z głównych bastionów Państwa Islamskiego.

Tikrit leży 150 kilometrów na północ od Bagdadu. Jest to rodzinne miasto obalonego świeckiego przywódcy Iraku Saddama Husaina. Państwo Islamskie zajęło to 150-tysięczne miasto w czerwcu 2014 roku. Premier Iraku Haider al-Abadi zapowiedział amnestię dla członków formacji plemiennych, walczących po stronie Państwa Islamskiego, jeśli opuszczą dżihadystów.

jkl


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1

Więcej ogłoszeń...


19 września:

1893 - Urodził się Mieczysław Niedziałkowski, działacz PPS, najmłodszy poseł w pierwszym sejmie II RP, 1927-39 redaktor naczelny "Robotnika".

1893 - Nowa Zelandia, jako pierwszy kraj na świecie, przyznała kobietom prawa wyborcze.

1921 - Australia: W katastrofie górniczej w Mount Mulligan w stanie Queensland zginęło 75 osób.

1938 - Hiszpania: Początek ciężkich walk XIII Brygady Międzynarodowej nad Ebro.

1946 - Islandia: Amerykańskie wojska okupacyjne opuściły wyspę.

1953 - W fabryce na Żeraniu wyprodukowano pierwszy polski silnik do samochodu FSO Warszawa M-20.

1976 - Szwecja: Po 44 latach nieprzerwanego sprawowania rządów socjaldemokraci (SAP) przegrali wybory parlamentarne.

1982 - Szwecja: Socjaldemokraci powrócili do władzy.

1985 - Zmarł Italo Calvino, jeden z najważniejszych włoskich pisarzy i eseistów XX wieku; 1945-56 dziennikarz komunistycznego dziennika "L'Unita".

1987 - Zmarł Einar Gerhardsen, norweski polityk, trzykrotny premier Norwegii w latach 1945-51, 1955-63 oraz 1963-65, członek Norweskiej Partii Pracy. Stworzył plan odbudowy Norwegii po drugiej wojnie światowej.

1993 - W wyborach parlamentarnych w Polsce SLD uzyskało 20,4% głosów (171 mandatów), PSL - 15,4% (132), UD - 10,6% (74), UP - 7,28% (41).

2004 - Niemcy: Wybory do Landtagu Brandenburgii wygrała SPD przed PDS.


?
Lewica.pl na Facebooku