Sejm uchwalił ustawę przygotowaną przez PiS

[2015-03-21 00:01:08]

Sejm uchwalił ustawę przyznającą działaczom opozycji antykomunistycznej, znajdującym się w wyjątkowo trudnej sytuacji życiowej, pomoc finansową. Za uchwaleniem nowych przepisów było 390 posłów z prawie wszystkich klubów i kół sejmowych. Trzydziestu jeden, przede wszystkim z SLD, było przeciw. Sześć osób wstrzymało sie od głosu.

Sprawozdawca ustawy poseł Sławomir Piechota z PO powiedział, że ustawa powstała w odpowiedzi na ujawnione kilka lat temu problemy byłych opozycjonistów, którzy mimo różnych odszkodowań czy rekompensat, które wcześniej otrzymali, nadal nie radzą sobie w życiu. Dodał, że skutki ciągłego ukrywania się, zmieniania nazwiska, miejsc zamieszkania spowodowały taką dewastację w ich życiu, że w wolnej Polsce zupełnie nie mogą się oni odnaleźć, a są zbyt honorowi, by zwyczajnie pójść do pomocy społecznej.

Wincenty Elsner z SLD wyjaśnił, że jego klub głosował przeciw ustawie, bo jest ona niesprawiedliwa wobec 1,5 miliona Polaków, którzy stracili na transformacji ustrojowej, a dzielenie biednych ludzi na tych, którzy są zasłużonymi biedakami, bo kiedyś roznosili ulotki i na tych, którym nie należy się pomoc, bo w PRL-u najzwyczajniej uczciwie pracowali, jest dzieleniem dzisiejszej biedy. Poseł zapewnił, że SLD jest za tym, by pomagać wszystkim, zarówno tym, którzy wówczas byli aktywnymi działaczami i jak i tym, którzy wówczas pracowali i normalnie żyli.

Ustawa reguluje zasady udzielania wsparcia finansowego osobom zaangażowanym w działalność antykomunistyczną w latach 1956 - 1989. Wprowadza definicję, z której wynika, że działaczem opozycji antykomunistycznej jest osoba, która „do 4 czerwca 1989 roku łącznie przez co najmniej 12 miesięcy prowadziła w ramach struktur zorganizowanych lub we współpracy z nimi, zagrożoną odpowiedzialnością karną, działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowania politycznych praw człowieka w Polsce”. Osobie, która uzyska status działacza, będzie, na jej wniosek, przysługiwała jednorazowa pomoc oraz świadczenie pieniężne w wysokości 400 złotych miesięcznie. Będzie ono przyznane osobom spełniającym kryteria dochodowe zapisane w ustawie przez Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Świadczenie pieniężne będzie przyznawane przez 12 miesięcy, ale w przypadku osób, które ukończyły 67 lat będzie mogło zostać przyznane na okres do 60 miesięcy, a „w szczególnie uzasadnionych przypadkach” - bezterminowo.

Ustawa powstała na podstawie projektu senackiego i projektu przygotowanego przez PiS.

jkl


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Pile!
Piła, plac Konstytucji 3 Maja
2 maja (piątek), godz. 19.00
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


26 kwietnia:

1871 - W Warszawie urodził się Feliks Perl, działacz socjalistyczny, poseł PPS, publicysta, 1915-1927 redaktor naczelny "Robotnika".

1920 - W Poznaniu od policyjnych kul zginęło 9 strajkujących kolejarzy, a 30 zostało rannych.

1937 - Wojna hiszpańska: zbombardowanie baskijskiego miasta Guernica przez niemiecki Legion Condor.

1942 - W kopalni Benxihu w okupowanej przez Japończyków Mandżurii doszło do największej w historii katastrofy górniczej, w której zginęło 1549 górników, a 246 zostało rannych.

1981 - W I turze wyborów prezydenckich we Francji socjalista François Mitterrand zdobył 26% głosów.

1990 - Kandydat w wyborach przezydenckich w Kolumbii z ramienia lewicowej koalicji M-19 Carlos Pizarro został zastrzelony przez prawicowego bojówkarza.

1993 - Na czele rządu Wysp Owczych (autonomicznego terytorium Danii) po raz pierwszy stanęła kobieta, socjaldemokratka Marita Petersen.

1994 - Zakończyły się pierwsze wielorasowe wybory parlamentarne w RPA, w których zwyciężył Afrykański Kongres Narodowy Nelsona Mandeli, uzyskując 62,65% głosów.

1995 - W Warszawie zmarła Hanna Ożogowska, polska prozaiczka, poetka i tłumaczka literatury rosyjskiej, niemieckiej i włoskiej.

2009 - Lewicowy prezydent Ekwadoru Rafael Correa został wybrany na II kadencję.

2013 - 38 osób zginęło, a 3 zostały ranne w pożarze szpitala psychiatrycznego we wsi Ramienskij pod Moskwą.


?
Lewica.pl na Facebooku