Profesorowie przeciwko zaostrzaniu prawa

[2005-07-01 18:30:40]

Kilkunastu profesorów i doktorów habilitowanych nauk prawnych podpisało się pod apelem do Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego o zawetowanie nowelizacji kodeksu karnego. Uchwalona miesiąc temu ustawa wydłuża okresy przedawnienia dla niektórych przestępstw z 5 do 10 lat.

Profesorowie piszą w apelu, że tzw.: "lex FOZZ", którą to nazwę zyskała czerwcowa nowelizacja kodeksu karnego, jest przykładem instrumentalnego traktowania prawa i stosowania go do doraźnych celów politycznych. Profesorowie sprzeciwiają się także pomysłom zaostrzania, i tak już mocno restrykcyjnego, prawa karnego.

Zmieniając prawo karne Sejm, kierując się typowym dla okresu przedwyborczego populizmem, zlekceważył opinie środowisk naukowych i prawniczych, które wielokrotnie już zwracały uwagę, że dalsze zaostrzenie i tak w Polsce surowego prawa karnego, nie ograniczy przestępczości, nie poprawi bezpieczeństwa Polaków. Są to działania pozorne i oszukujące opinię publiczną - czytamy w apelu. Zdaniem naukowców zamiast dalej zaostrzać prawo, władze powinny skupić się na opracowaniu i wdrożeniu bardziej skomplikowanych programów, które poprawiłyby skuteczność działania policji i prokuratury.

Sygnatariusze apelu wskazują, że nowelizacja narusza zasadę "lex retro non agit" (prawo nie działa wstecz). Stanowi to niebezpieczny precedens. Dla konkretnego sposobu załatwienia konkretnej sprawy, zmienia się kodeks! Łamie to zasadę stabilności prawa, która w odniesieniu do kodeksu jest zasadą konstytucyjną, łamie się obowiązującą w krajach cywilizowanych od czasów Oświecenia zasadę, że prawo nie działa wstecz - piszą w apelu do Prezydenta RP naukowcy.

Profesorowie podkreślają także, że nacisk należy położyć na likwidację źródeł przestępczości, którymi są ich zdaniem: bezrobocie, rosnące rozwarstwienie społeczne, brak dostępu młodzieży do edukacji i kultury.

Pod apelem podpisali się między innymi: Marian Filar, Andrzej Marek, Krystyna Chojnicka, Aleksandra Korwin-Szymanowska, Andrzej Gaberle, Jan Widacki, Tadeusz Widła, Genowefa Rejman i Zbigniew Hołda.

Bartłomiej Kacper Przybylski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 września:

1900 - Rozpoczął obrady V Kongres II Międzynarodówki, który powołał Międzynarodowe Biuro Socjalistyczne. W jego skład jako polscy delegaci weszli: B. A. Jędrzejowski z PPS, H. Diamand z PPSD, C. Wojnarowska z SDKPiL

1923 - W Bułgarii wybuchło powstanie wrześniowe, zainicjowane przez Bułgarską Partię Komunistyczną w odpowiedzi na prawicowo-wojskowy zamach stanu.

1939 - Ukazał się ostatni numer "Robotnika".

1973 - Zmarł Pablo Neruda, poeta chilijski, laureat nagrody Nobla.

1976 - Komitet Obrony Robotników (KOR) ogłosił swoje powstanie. Za cel postawił sobie udzielanie pomocy prawnej, lekarskiej i finansowej represjonowanym. Wśród jego założycieli byli m.in. J.Kuroń i J.J.Lipski.

1977 - Zmarła Edwarda Orłowska, właśc. Estera Mirer, działaczka komunistyczna.

1993 - Górnicy likwidowanej kopalni "Żory" rozpoczęli okupację budynku Państwowej Agencji Węgla Kamiennego w Katowicach.

2010 - Francja: Przeciwko planowanej przez rząd N. Sarkozy’ego tzw. reformie emerytur protestowało ok. 1 mln osób.


?
Lewica.pl na Facebooku