Warszawa: Zostanie powołany zespół programowy lewicy

[2015-06-17 23:03:27]

Uczestnicy środowego spotkania partii i ruchów lewicowych pod auspicjami OPZZ ustalili, że zostanie powołany zespół pod przewodnictwem Barbary Nowackiej, który przygotuje założenia programu. Jego prace mają ruszyć w poniedziałek 22 czerwca.

W spotkaniu, które 17 czerwca odbyło się z inicjatywy OPZZ, wzięli udział przedstawiciele kilkunastu partii i ruchów lewicowych. Uczestniczył w nim m.in. szef SLD Leszek Miller, wicemarszałkini Sejmu Wanda Nowicka, Barbara Nowacka (Twój Ruch) i Anna Grodzka (Zieloni). Obradom przewodniczył szef OPZZ Jan Guz.

Dzisiaj został uruchomiony bardzo pozytywny proces w bardzo dobrej atmosferze; jest wola porozumienia, więc teraz będziemy się posuwać kolejnymi krokami - powiedział dziennikarzom po spotkaniu Miller. Dodał, że ma nadzieję na utworzenie wspólnej lewicowej listy przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi. Na uwagę, że nie wszyscy z zaproszonych organizacji lewicowych przyszli, odpowiedział, że to ich wybór i "końmi ich tu nie zaciągnie".

Miller podkreślił, że na spotkaniu była mowa o programie, a nie o wspólnych listach czy też nazwie komitetu, który lewica miałaby powołać. Wypracowany przez zespół program ma być fundamentem, na którym wszystkie inne decyzje będą oparte.

Barbara Nowacka powiedziała dziennikarzom po spotkaniu, że jej zespół ma wypracować wspólne postulaty, które - jak oceniła - są dla ludzi najważniejsze. Podkreśliła, że na rozmowy o listach czy nazwie jest o wiele za wcześnie.

Ze spotkania zadowolone były też Grodzka i Nowicka; wyraziły nadzieję, że lewica uzgodni w bliskiej przyszłości formułę, w której razem pójdzie do wyborów. Nowicka dodała, że spodziewa się, że 26 czerwca dojdzie do kolejnego spotkania w podobnym składzie.

Na temat inicjatywy w jednej z telewizji pozytywnie wypowiedział się były prezydent i były lider SLD Aleksander Kwaśniewski. To jest tak naprawdę ostatnia szansa, pięć list lewicowych oznacza pięć klęsk lewicowych, jedna lista nie oznacza wcale sukcesu, ale przynajmniej jakąś nadzieję - ocenił. Według niego Barbara Nowacka to jest osoba młoda, bardzo dobrze wykształcona kobieta, energiczna, w polityce czująca się dobrze, świetnie odnajdująca się w relacjach międzynarodowych. Przyznał, że sam nie chciał brać udziału w spotkaniu, by znów nie było do niego pretensji za fiasko przedsięwzięcia zjednoczeniowego.

Na środowe spotkanie OPZZ zaprosił do swej siedziby m.in. SLD, Zielonych, Unię Pracy, Partię Demokratyczną, Wolność i Równość, Ruch Sprawiedliwości Społecznej Piotra Ikonowicza i Polską Partię Pracy, a także konkretne osoby jak Barbarę Nowacką i Roberta Biedronia.

Zaproszenie odrzuciła Partia Razem, która odmawia współpracy z SLD, nazywając tę partię formacją, która skompromitowała w oczach Polek i Polaków słowo „lewica".

SLD apelowało w środę w Sejmie do przedstawicieli Partii Razem, by jednak pojawili się na spotkaniu. Wiceszefowa Sojuszu Paulina Piechna-Więckiewicz wzywała: Musimy wspólnymi siłami zatrzymać konserwatywny marsz na polski Sejm (…). Jesteśmy to winni lewicowym wyborcom. Nie możemy dopuścić do tego, żeby prawica zyskała konstytucyjną większość. W związku z tym chodźcie z nami, razem, nie osobno. Bezskutecznie.

jkl


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


27 listopada:

1892 - W Paryżu zakończył się zjazd działaczy polskich organizacji socjalistycznych, który utworzył Związek Zagraniczny Socjalistów Polskich i przyjął założenia do "Szkicu programu Polskiej Partii Socjalistycznej".

1921 - W Uhrovcu urodził się Alexander Dubček, działacz polityczny, przywódca obozu reform z okresu praskiej wiosny.

1924 - Początek zakończonego częściowym zwycięstwem strajku 120 tysięcy włokniarzy (głównie okręg łódzki); postulaty płacowe.

1978 - Założono Partię Pracujących Kurdystanu (PKK).

1986 - W całej Francji 600 tys. studentów i licealistów manifestowało przeciwko forsowanemu przez prawicowy rząd projektowi zmian w szkolnictwie wyższym.

2005 - Manuel Zelaya wygrał wybory prezydenckie w Hondurasie.

2012 - Palestyna: W Ramallah odbyła się ekshumacja zwłok Jasira Arafata.


?
Lewica.pl na Facebooku