Służby mundurowe chcą podwyżek i grożą protestami

[2015-07-13 12:40:22]

Międzywojewódzki Komitet Protestacyjny Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych zwrócił się do premier Ewy Kopacz z wnioskiem o pilnego przyjęcia stanowiska w sprawie postulatów zawartych w Petycji skierowanej do Pani Premier w dniu 11 czerwca 2015 r.

Komitet Protestacyjny 7 lipca spotkał się w tej sprawie z Minister Spraw Wewnętrznych i Wiceministrem Sprawiedliwości. Jednak spotkanie nie przyniosło odpowiedzi na pytania, w jaki sposób Rząd zamierza rozwiązać najważniejsze problemy środowiska służb mundurowych.

Minister Teresa Piotrowska poinformowała wprawdzie o przyszłorocznych planach podwyżek dla funkcjonariuszy i pracowników służb mundurowych podległych resortom Spraw Wewnętrznych i Sprawiedliwości, ale nie pojawiły się żadne konkrety co do wysokości planowanej regulacji. Pojawiły się natomiast informacje, z których wynika, że kwoty bazowe, kształtujące uposażenia funkcjonariuszy w 2016 r. pozostaną na poziomie z roku 2009. Nie będzie też w bieżącym roku podwyżki zapowiedzianej przez Premiera Donalda Tuska. Niepokojącą informacją są też bardzo skromne plany związane z programami modernizacji w poszczególnych służbach mundurowych. Obawy środowiska budzi zarówno niewystarczająca skala inwestycji i zakupów sprzętu, jak i brak modyfikacji siatki płac, przy czym w Służbie Więzienne nie przewiduje się żadnych tego typu planów.

Komitet Protestacyjny oczekuje, że 14 lipca Rada Ministrów przyjmie stanowisko, które tysiącom polskich policjantów, strażaków, strażników granicznych, funkcjonariuszy służby więziennej i pracownikom tych służb przywróci nadzieję na lepsze jutro i zaufanie w solidność organów Państwa Polskiego.

Jak piszą związkowcy „chcąc dobrze wypełniać swoje obowiązki służbowe i skutecznie dbać o bezpieczeństwo naszych obywateli, mamy prawo oczekiwać, że poprawa sytuacji ekonomicznej i gospodarczej w naszym kraju wpłynie również na poprawę warunków służby oraz sytuacji ekonomicznej naszych rodzin”.

Podsumowując swój list, związkowcy z policji ostrzegają, że brak woli działania ze strony rządu może doprowadzić do zaostrzenia konfliktu. „Prosimy o podjęcie decyzji, które sprawią, że nie będziemy musieli protestować na ulicy!”

Piotr Szumlewicz


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 listopada:

1831 - Szwajcarski pastor Alexandre Vinet w swym artykule na łamach "Le Semeur" użył terminu "socialisme".

1883 - Urodził się José Clemente Orozco, meksykański malarz, autor murali i litograf.

1906 - Grupa stanowiąca mniejszość na IX zjeździe PPS utworzyła PPS Frakcję Rewolucyjną.

1918 - Dekret o 8-godzinnym dniu pracy i 46-godzinnym tygodniu pracy.

1924 - Urodził się Aleksander Małachowski, działacz Unii Pracy. W latach 1993-97 wicemarszałek Sejmu RP, 1997-2003 prezes PCK.

1930 - II tura wyborów parlamentarnych w sanacyjnej Polsce. Mimo unieważnienia 11 list Centrolewu uzyskał on 17% poparcia.

1937 - Urodził się Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.

1995 - Benjamin Mkapa z lewicowej Partii Rewolucji (CCM) został prezydentem Tanzanii.

2002 - Zmarł John Rawls, amerykański filozof polityczny, jeden z najbardziej wpływowych myślicieli XX wieku.


?
Lewica.pl na Facebooku