
Warszawa: Wolny Kurdystan!
[2015-07-23 11:13:15]
Kilkadziesiąt osób, głównie mieszkających w Polsce Kurdów, przeszło 22 lipca ulicami Warszawy w demonstracji upamiętniającej ofiary zamachu terrorystycznego przeprowadzonego przez Państwo Islamskie 20 lipca w mieście Suruc.
Kurdów wsparły środowiska lewicowe, głównie OZZ Inicjatywa Pracownicza oraz grupy antyfaszystowskie.
Demonstranci nieśli flagi Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) oraz Ludowych Sił Obrony (YPG) broniących Rojavy, czyli terenów wyzwolonych przez Kurdów podczas syryjskiej wojny domowej. Pojawiły się również wizerunki przywódcy PKK, Abdullaha Ocalana, który przebywa w tureckim więzieniu.
Wznoszono okrzyki „wolny, wolny Kurdystan, strzeż się, strzeż się Erdogan!” podkreślając, że prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan wspiera islamskich terrorystów w walce z Kurdami.
Demonstracja dotarła na Plac Zamkowy, gdzie złożono tablice z wizerunkami działaczy Federacji Zrzeszeń Młodzieży Socjalistycznej, którzy zginęli 20 lipca w zamachu bombowym.Zapalone zostały znicze, a polegli uczczeni minutą ciszy.Kurdowie mówili, że tureckie służby specjalne musiały wiedzieć o planowanym przez ISIS zamachu na terenie tureckiego Kurdystanu. W ataku zginęli ludzie mający wziąć udział w programie odbudowy kurdyjskiego miasta Kobane, będącego symbolem oporu wobec ISIS.
Film z demonstracji
Piotr Ciszewski (fot. B.K.)
|
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
-
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
-
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
-
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
-
Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
-
Poszukuję
-
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
-
Historia Czerwona
-
Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
-
Szukam książki
-
Poszukuję książek
Więcej ogłoszeń...
17 czerwca:
1789 - Stan trzeci ogłosił się Zgromadzeniem Narodowym, początek rewolucji we Francji.
1848 - Wiosna ludów: bombardowanie miasta przez wojska austriackie doprowadziło do kapitulacji powstania w Pradze.
1918 - Została założona Łotewska Socjaldemokratyczna Partia Robotnicza (LSDSP).
1929 - Przybycie do Polski, na zaproszenie PPS, delegacji Międzynarodówki Socjalistycznej na czele z jej przewodniczącym Emilem Vandervelde.
1934 - Władze sanacyjne wydały dekret o utworzeniu w Berezie Kartuskiej "obozu izolacji dla osób zagrażających bezpieczeństwu i porządkowi publicznemu".
1936 - Urodził się Ken Loach, angielski reżyser, marksista, nagrodzony Złotą Palmą w Cannes za film "Wiatr buszujący w jęczmieniu".
1945 - Urodził się Ken Livingstone, polityk lewicowy, długoletni burmistrz Londynu, doradca H. Chaveza.
1991 - RPA: Zniesienie apartheidu
2004 - Zmarł Jacek Kuroń.
?