Amnesty International krytykuje Turcję za aresztowanie dziennikarzy
[2015-11-27 23:01:19]
![]() Gardner w rozmowie z agencją dpa ocenił, że obecnie w Turcji na porządku dziennym jest wtrącanie do więzienia dziennikarzy za krytyczne (wobec władz) relacjonowanie wydarzeń, a naciski wywierane na media jeszcze wzrosły od listopada, gdy w przedterminowych wyborach parlamentarnych zwyciężyła rządząca Partia Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP). Według eksperta AI na niedzielnym szczycie przywódców UE i Turcji poświęconym sprawie uchodźców Europa nie powinna rezygnować ze swoich zasad tylko dlatego, że potrzebuje Turcji w charakterze "strażnika", który zmniejszyłby napływ imigrantów i uchodźców z Bliskiego Wschodu, zaś Unia powinna otwarcie mówić o naciskach wywieranych na media w Turcji. Dundar i Gul zostali aresztowani w czwartek m.in. za rzekomą zdradę tajemnic państwowych i terroryzm. Chodzi o publikacje o dostarczaniu przez Turcję broni bojownikom w Syrii, czemu władze w Ankarze zaprzeczają. W maju "Cumhuriyet" opublikował zdjęcia, jak poinformowano, tureckich ciężarówek wiozących broń i amunicję do Syrii. Zdjęcia, mające pochodzić ze stycznia 2014 roku, ukazywały funkcjonariuszy żandarmerii i policji otwierających ładownie ciężarówek. Wywodzący się z AKP prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, który kategorycznie zaprzecza, by władze wspierały militarnie islamskie ruchy walczące z rządem syryjskim, osobiście wniósł skargę na Dundara. W wywiadzie telewizyjnym zagroził, że autor publikacji "będzie musiał zapłacić". Dundar otrzymał w ubiegłym tygodniu w Strasburgu nagrodę wolności prasy od organizacji Reporterzy bez Granic (RsF) i telewizji TV5 Monde. RsF skrytykowała "prześladowanie polityczne" obu dziennikarzy w Turcji. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Zandberg w Warszawie!
- ul. Foksal 2, Pawilon Stowarzyszenia Architektów Polskich
- 12 kwietnia (sobota), godz. 19.00
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
16 kwietnia:
1775 - Urodził się Wojciech Gutkowski, inżynier wojskowy, uczestnik insurekcji kościuszkowskiej i wojen napoleońskich, autor oświeceniowej utopii "Podróż do Kalopei", w której opisał nierzeczywiste, demokratyczne społeczeństwo.
1844 - W Paryżu urodził się Anatol France, poeta, powieściopisarz i krytyk francuski o postępowych poglądach; laureat Nagrody Nobla.
1889 - W Londynie urodził się Charles Chaplin, reżyser, scenarzysta, aktor, producent filmowy i kompozytor muzyki do swoich filmów; jeden z najwybitniejszych artystów w historii kina.
1896 - W Moineşti urodził się Tristan Tzara, francuski malarz i eseista pochodzenia rumuńskiego, twórca dadaizmu, zwolennikiem marksizmu, wstąpił w 1937 r. do FPK, brał udział w hiszpańskiej wojnie domowej, a w czasie II wojny światowej w Resistance.
1919 - W Warszawie odbył się zjazd Związku Polskiej Młodzieży Socjalistycznej; przewodniczącym Komitetu Centralnego wybrano Stanisława Dubois.
1920 - Początek 10-dniowego strajku ekonomicznego 50 tys. włókniarzy okręgu łódzkiego, Żyrardowa, Zawiercia i Częstochowy.
1936 - "Krwawy czwartek" we Lwowie: w czasie pogrzebu zabitego przez policję bezrobotnego Antoniego Kozaka policja zabiła 49 demonstrantów.
2020 - W Oviedo zmarł na COVID-19 Luis Sepúlveda, chilijski pisarz, dziennikarz, reżyser i scenarzysta filmowy, aktywista polityczny i ekologiczny.
?