Wąsacz przed Trybunałem Stanu (akt.)

[2005-07-27 20:44:50]



Sejm zdecydował o postawieniu Emila Wąsacza przed Trybunałem Stanu. Były AWS-owski minister skarbu ma odpowiadać za niedopełnienie obowiązków przy prywatyzacji Domów Towarowych Centrum, Telekomunikacji Polskiej oraz PZU SA.

Na skutek działań Wąsacza skarb państwa poniósł straty liczone w setkach milionów złotych.

Większość, wymagana do postawienia Emila Wąsacza przed Trybunałem Stanu wynosiła 276 głosów, wniosek poparło 363 posłów, 8 było przeciw a 15 wstrzymało się od głosu.

Przeciwko głosowali tylko liberałowie z Platformy Obywatelskiej: Donald Tusk, Andrzej Szejnfeld, Bronisław Komorowski, Konstanty Miodowicz, Łukasz Abgarowicz, Jan Rzymełka, Leszek Samborski, Mirosław Drzewiecki. Wstrzymało się ośmiu dalszych posłów PO, w tym m.in. Jan Maria Rokita. Nie głosowało kolejnych dziewięciu.

Wśród wstrzymujących się znaleźli się również posłowie SLD: Włodzimierz Cimoszewicz i Jacek Piechota. Wstrzymało się także dwóch posłów niezrzeszonych (w tym Maciej Płażyński) oraz trzech posłów Koła Konserwatywno-Ludowego.

Oskarżycielami Wąsacza przed Trybunałem będą Andrzej Otręba z SLD i Marek Kotlinowski z Ligi Polskich Rodzin.
Postawienie Wąsacz przed Trybunałem Stanu trzeba przyjąć z zadowoleniem. Należy jednak pamiętać, że Wąsacz nie był wyjątkiem – czarną owcą w gronie gorliwych prywatyzatorów. Miejsce na ławie oskarżonych czeka również na wielu jego kolegów niezależnie od ich deklarowanych barw politycznych.

Sejm jednoznacznie opowiedział się za postawieniem Wąsacza przed Trybunałem Stanu, jednak posiada on nadal wielu obrońców w kręgach neoliberalnej ortodoksji. Oczywiście na posterunku stoi Gazeta Wyborcza, której niezawodny ekspert Witold Gadomski oskarża posłów o lincz na „skutecznym ministrze”, który przecież „osiągnął największy plon prywatyzacyjny”.

Osiągnięcie jest o tyle godne uznania, że dzielnemu prywatyzatorowi cały czas przeszkadzały mityczne siły zła. Publicysta Gazety Wyborczej stosuje charakterystyczną dla swojego środowiska figurę polegającą na zaszufladkowaniu przeciwników neoliberalnych dogmatów jako endeków i aferzystów. Trzeba mieć jednak nadzieję, że prawdziwi lewicowcy już dawno temu uodpornili się na tą prostacką retorykę neoliberałów.

Bartosz Machalica


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


24 listopada:

1957 - Zmarł Diego Rivera, meksykański malarz, komunista, mąż Fridy Kahlo.

1984 - Powstało Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych (OPZZ).

2000 - Kazuo Shii został liderem Japońskiej Partii Komunistycznej.

2017 - Sooronbaj Dżeenbekow (SDPK) objął stanowiso prezydenta Kirgistanu.


?
Lewica.pl na Facebooku