Łotwa: Kolejna wygrana Zgody

[2018-10-06 23:58:32]

Socjaldemokratyczna Partia Zgoda (SDPS) wygrała wybory parlamentarne), zdobywając 19,4 proc. - wynika z sondażu exit poll opublikowanego przez łotewską telewizję publiczną LTV.

Liberalna partia Dla Rozwoju Łotwy zdobyła 13,4 proc. głosów, centroprawicowa Nowa Partia Konserwatywna - 12,6 proc, zaś utworzona w 2016 r. prawicowa, populistyczna partia Do Kogo Należy Państwo (KPV LV) - 11,5 proc. głosów.

Współrządząca krajem partia premiera Mārisa Kučinskisa, Związek Zielonych i Rolników, zdobyła zaledwie 9,7 proc. głosów.

Obecna koalicja tworzona przez Związek Zielonych i Rolników, Sojusz Narodowy oraz Jedność zdobyła 29,2 proc. głosów co oznacza, że musiałaby dobrać jeszcze jedną partię, do stworzenia rządu większościowego.

Zgoda, opowiadająca się za pragmatyczną polityką wobec mniejszości narodowych i poprawą stosunków z Rosją, jest zwykle największą partią w łotewskim sejmie. W poprzednich trzech wyborach zdobywała nawet ponad 20 proc. głosów. Jednak jeszcze nigdy nie weszła w skład rządu.

wch


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


16 czerwca:

1842 - Na Kubie urodził się Paul Lafargue, filozof marksistowski, działacz i teoretyk francuskiego oraz międzynarodowego ruchu robotniczego.

1879 - Z inicjatywy O. Kapeli, J. Jasińskiego i K. Fina powstała pierwsza w Poznaniu socjalistyczna organizacja związkowa.

1944 - Wykonano wyrok śmierci na najmłodszym w historii USA skazańcu, 14-letnim George'u Stinneyu, pochodzącym z ubogiej, czarnej rodziny. W 2014 sąd uznał, że został skazany niesłusznie i nie zapewniono mu podstawowych praw.

1963 - Z kosmodromu w Bajkonurze wystrzelono statek Wostok 6 z pierwszą kosmonautką Walentiną Tierieszkową na pokładzie.

2007 - Zmarł Józef Kaleta, ekonomista, polityk, poseł na Sejm I, II i III kadencji.

2007 - Powstała niemiecka partia lewicowa Die Linke.

2008 - W Kalifornii weszło w życie prawo legalizujące małżeństwa jednopłciowe.

2016 - W Birstall została zamordowana posłanka do brytyjskiej Izby Gmin z ramienia Partii Pracy Jo Cox.


?
Lewica.pl na Facebooku