Sąd Apelacyjny odrzuca wniosek prawników PLL LOT przeciw Piotrowi Szumlewiczowi
[2019-02-04 13:04:10]
Prawnicy PLL LOT przegrali kolejną odsłonę w procesie firmy przeciwko Piotrowi Szumlewiczowi i portalowi interia.pl. Sąd drugiej instancji podtrzymał, a nawet zaostrzył stanowisko sądu okręgowego i uznał, że roszczenia pozwu w ogóle nie zostały uprawdopodobnione (żądanie usunięcia krytycznego materiału o PLL LOT z serwisu interia.pl i żądanie wystąpienia do Google o usunięcie materiału z ich archiwum internetowego). W zakresie pozostałych roszczeń o zamieszczenie przeprosin Sąd Apelacyjny uznał, że LOT nie uprawdopodobnił interesu prawnego w zabezpieczeniu roszczenia i że nie ma związku między żądaniem przeprosin a sposobem zabezpieczenia wskazanym w zażaleniu.
Proces dotyczy video-felietonu Szumlewicza dla portalu interia.pl z lipca ubiegłego roku. Szumlewicz krytykował w nim antypracowniczą politykę prezesa PLL LOT, Rafała Milczarskiego. Wskazywał na jego działania skierowane przeciw zakładowym związkom zawodowym, krytykował olbrzymią skalę samozatrudnienia w firmie, zwracał uwagę na oszczędności dokonywane na procedurach bezpieczeństwa. Wkrótce potem firma wysłała do Szumlewicza pismo przedsądowe, w którym domagała się przeprosin i usunięcia spornego materiału. Po negatywnej odpowiedzi autora materiału PLL LOT zdecydował się na proces sądowy, w którym spółka żąda dla autora i portalu 200 tys. zł.
1904 - Ukazało się pierwsze wydanie francuskiego lewicowego dziennika L'Humanité.
1905 - Pierwsze walki na barykadach prowadzone z policją i wojskiem przez łódzkich robotników.
1937 - Podczas strajku chłopskiego w Racławicach doszło do starć z policją, w wyniku których zginęło trzech chłopów.
1945 - 1945 – Oddział Józefa Zadzierskiego ps. „Wołyniak” dokonał masakry 160 ukraińskich mieszkańców Piskorowic i okolicznych wsi.
1955 - W Princeton zmarł Albert Einstein, genialny fizyk, socjalista.
1970 - W Warszawie zmarł Michał Kalecki, wybitny ekonomista, profesor Zakładu Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk i Szkoły Głównej Planowania i Statystyki, członek rzeczywisty PAN.
1973 - Ukazało się pierwsze wydanie francuskiego centrolewicowego dziennika Libération.