Miżejewski: List do pracowników pomocy społecznej
[2005-08-08 11:01:28]
W związku z zakończeniem prac legislacyjnych Sejmu obecnej kadencji Miżejewski dokonał w liście podsumowania działań rządu w dziedzinie pomocy społecznej. W dokumencie wskazano na kilka obszarów, w których według podsekretarza stanu, rządi udało się coś osiągnąć. Pierwszym z tych obszarów jest budowa modelu polityki społecznej. W tej dziedzinie, według ministra Miżejewskiego, istotne było przyjęcie Narodowej Strategii Integracji Społecznej oraz Krajowego Planu Działań na rzecz Integracji Społecznej 2004–2006 oraz działania w konkretnych segmentach polityki społecznej, takich jak budowa świetlic socjoterapeutycznych i i nowoczesnego systemu usług opiekuńczych. Drugi obszar określony jako porządkowanie systemu świadczeń rodzinnych. W tej dziedzinie minister broni przyjętej ustawy o świadczeniach rodzinnych, uznając, że nie należy jej rozpatrywać patrząc tylko na kontrowersyjną kwestię dodatku dla osób samotnie wychowujących dzieci. W liście wspomniano również o wprowadzeniu dodatku na kształcenie i rehabilitację dziecka niepełnosprawnego, dodatku w związku z rozpoczęciem roku szkolnego oraz dodatku w związku z podjęciem przez dziecko nauki w szkole ponadgimnazjalnej poza miejscem zamieszkania. Trzecim obszarem działań MSP o którym jest mowa w dokumencie to aktywna polityka społeczna. Tutaj Cezary Miżejewski pisze o ustawie o zatrudnieniu socjalnym, ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Czwartym obszarem działań MSP jest infrastruktura usług społecznych, której powstanie zapewniły, jak twierdzi Miżejewski, m.in. ustawa o pomocy społecznej, ustawa o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, program "Posiłek dla potrzebujących" oraz wspomniany wcześniej Krajowym Planie Działań na rzecz Integracji Społecznej. Ostatnim polem działań Ministerstwa Spraw Społecznych była kwestia statusu pracownika socjalnego. W tekście listu Miżejewski przypomina o rozpoczęciu prac legislacyjnych nad ustawą o zawodzie pracownika socjalnego, uregulowanie możliwości przekształcenia szkół policealnych w Kolegia Pracowników Służb Społecznych mające prawo do przyznawania tytułu licencjata oraz o wprowadzeniu comiesięcznego dodateku do wynagrodzenia w wysokości 250 zł dla pracowników socjalnych zatrudnionemu w pełnym wymiarze czasu pracy w samorządowych jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej świadczących pracę socjalną w środowisku. |
|
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Mury, militaryzacja, wsobność.
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Manichejczycy i hipsterzy
- Pod prąd!: Spowiedź Millera
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
25 listopada:
1917 - W Rosji Radzieckiej odbyły się wolne wybory parlamentarne. Eserowcy uzyskali 410, a bolszewicy 175 miejsc na 707.
1947 - USA: Ogłoszono pierwszą czarną listę amerykańskich artystów filmowych podejrzanych o sympatie komunistyczne.
1968 - Zmarł Upton Sinclair, amerykański pisarz o sympatiach socjalistycznych; autor m.in. wstrząsającej powieści "The Jungle" (w Polsce wydanej pt. "Grzęzawisko").
1998 - Brytyjscy lordowie-sędziowie stosunkiem głosów 3:2 uznali, że Pinochetowi nie przysługuje immunitet, wobec czego może być aresztowany i przekazany hiszpańskiemu wymiarowi sprawiedliwości.
2009 - José Mujica zwyciężył w II turze wyborów prezydenckich w Urugwaju.
2016 - W Hawanie zmarł Fidel Castro, przywódca rewolucji kubańskiej.
?