Brazylia: Lula odwołał dowódcę armii (akt.)

[2023-01-22 12:42:12]

Generał Júlio Cesar de Arruda, dowódca brazylijskiej armii, został odwołany ze stanowiska przez prezydenta Luiza Inacio Lulę da Silvę.

Dymisja generała to konsekwencja ataku zwolenników ex-prezydenta Jaira Bolsonaro, na budynki rządowe, do którego doszło 8 stycznia. Zostało dotąd zatrzymanych ponad 2 tys. osób, powiązanych z tymi zajściami.

Skrajni prawicowcy otwarcie wzywają brazylijskich żołnierzy do przeprowadzenia zamachu stanu przeciwko Luli, którego zastąpiłby przebywający obecnie w USA Bolsonaro.

Prokuratura zapowiedziała, że przyjrzy się powiązaniom byłego prezydenta ze atakiem z 8 stycznia i ustali, czy polityk może zostać uznany za podżegacza do przeprowadzenia puczu w kraju.

Minister obrony Jose Múcio Monteiro (PTB) powiedział, że siły zbrojne kraju nie były bezpośrednio zaangażowane w skrajnie prawicowe zamieszki, ale dodał, że każdy potencjalnie biorący w nich udział żołnierz będzie musiał odpowiedzieć przed sądem jako obywatel.

Tymczasem prezydent Lula wyraził pogląd, że na rozmach zamieszek mógł mieć wpływ spisek w brazylijskiej armii i zapowiedział usunięcie skrajnych prawicowców z funkcji kluczowych dla bezpieczeństwa kraju. Kilkadziesiąt osób zostało już zwolnionych ze służby w prezydenckiej ochronie.

Zdymisjonowanego dowódcę armii zastąpił gen. Tomas Miguel Ribeiro Paiva, który jako jedyny wyższy rangą wojskowy skrytykował atak w Brasilii.

bs, wchdrukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:ll ROCZNICA WOJNY W UKRAINIE. JAK ROZUMIEĆ IMPERIALIZM (NIE TYLKO ROSYJSKI)?
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
28 lutego 2024 (środa), godz. 18.30
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze

Więcej ogłoszeń...


2 marca:

1889 - W twierdzy szlisselburskiej zmarł Ludwik Waryński, twórca I Proletariatu, wybitny działacz i ideolog ruchu socjalistycznego.

1900 - Urodził się Kurt Weill, kompozytor niemiecki pochodzenia żydowskiego, od 1935 mieszkający w Stanach Zjednoczonych.

1917 - Początek strajku łódzkich tramwajarzy; trwał do 12 marca.

1919 - Powstanie Międzynarodówki Komunistycznej (Kominternu).

1926 - Z połączenia odłamu PSL „Wyzwolenie” pod nazwą Jedność Ludowa oraz partii Związek Chłopski powstało lewicowe Stronnictwo Chłopskie. Istniało do 1931.

1946 - Zmarł Józef Dziuba ps. Profesor, pedagog, działacz niepodległościowy i sportowy, zastępca prezydenta Częstochowy.

2006 - Ukazał się pierwszy numer polskiej edycji miesięcznika "Le Monde diplomatique".


?
Lewica.pl na Facebooku