Konwencje przedwyborcze czołowych partii politycznych
[2023-06-27 20:33:15]
Konwencja poruszyła szeroko rozumiany temat praw kobiet. Poruszono, wielokrotnie wcześniej już zapowiadane postulaty w zakresie bezpłatnej i awaryjnej antykoncepcji oraz refundowanego programu in vitro. Postawiono w niej także na przeznaczenie wyższych środków na wysokie standardy opieki okołoporodowej oraz wprowadzenie badań prenatalnych. Kolejne postulaty Lewicy, to zmiana definicji gwałtu, walka z przemocą wobec kobiet, urlop menstruacyjny i dostępność środków higieny menstruacyjnej w instytucjach, a przede wszystkim szkołach. Podkreślono ponadto dążenie do równości płac kobiet i mężczyzn. Pojawił się również pomysł alimentów natychmiastowych oraz zniesienie karania za aborcję oraz zniesienie klauzuli sumienia. Podkreślono również konieczność legalizacji aborcji, która powinna być dostępna, bezpłatna i legalna w sytuacji gwałtu, wad letalnych oraz powikłań płodu. W tym samym dniu odbyła się również konwencja Prawa i Sprawiedliwości, która miała miejsce w m. Bogatynia (woj. dolnośląskie). Głównymi jej hasłami była obrona kopalni odkrywkowej węgla brunatnego w Bogatyni-Turowie, dalsza konieczność rozbudowy armii, krytyka instytucji i polityki ekologicznej Unii Europejskiej oraz obrona miejsc pracy w Polsce. Konwencja Koalicji Obywatelskiej odbyła się we Wrocławiu. Donald Tusk i inni politycy tej partii podkreślili konieczność pokonania PiS w najbliższych wyborach parlamentarnych i ponownego dołączenia do świata Zachodu zamiast krzątania się po meandrach autorytaryzmu w stylu Rosji, Białorusi czy Węgier. Wspomniał również o aferach związanych z dolnośląskimi strukturami partii rządzącej. Konwencja Trzeciej Drogi - koalicji PSL i Polski 2050 - odbyła się w Grodzisku Mazowieckim. Naczelnym jej tematem były łączenie nowoczesności z tradycją oraz Unii Europejskiej i polskiego patriotyzmu. Przedstawiono również 6 gwarancji w ramach programu Polski Gospodarnej przeciwstawionej Polsce Marnotrawnej, którymi mają być: docenienie przedsiębiorców, docenienie rodziny, zmiany w ochronie zdrowia, większa pomoc dla niepełnosprawnych, przeznaczenie rosnących zysków firm energetycznych na zieloną energię (podatek ekologiczny) oraz reformy w polskiej oświacie. Konwencja Konfederacji w Warszawie zatytułowana "tak chcemy żyć" odbyła się pod hasłami rozbicia duopolu PO-PiS, zachowania suwerenności Polski, dobrowolnych składek na ubezpieczenia społeczne, ostrożności wobec Niemiec, UE, Ukrainy, społeczności żydowskiej i LGBT. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Zandberg w Warszawie!
- ul. Foksal 2, Pawilon Stowarzyszenia Architektów Polskich
- 12 kwietnia (sobota), godz. 19.00
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
16 kwietnia:
1775 - Urodził się Wojciech Gutkowski, inżynier wojskowy, uczestnik insurekcji kościuszkowskiej i wojen napoleońskich, autor oświeceniowej utopii "Podróż do Kalopei", w której opisał nierzeczywiste, demokratyczne społeczeństwo.
1844 - W Paryżu urodził się Anatol France, poeta, powieściopisarz i krytyk francuski o postępowych poglądach; laureat Nagrody Nobla.
1889 - W Londynie urodził się Charles Chaplin, reżyser, scenarzysta, aktor, producent filmowy i kompozytor muzyki do swoich filmów; jeden z najwybitniejszych artystów w historii kina.
1896 - W Moineşti urodził się Tristan Tzara, francuski malarz i eseista pochodzenia rumuńskiego, twórca dadaizmu, zwolennikiem marksizmu, wstąpił w 1937 r. do FPK, brał udział w hiszpańskiej wojnie domowej, a w czasie II wojny światowej w Resistance.
1919 - W Warszawie odbył się zjazd Związku Polskiej Młodzieży Socjalistycznej; przewodniczącym Komitetu Centralnego wybrano Stanisława Dubois.
1920 - Początek 10-dniowego strajku ekonomicznego 50 tys. włókniarzy okręgu łódzkiego, Żyrardowa, Zawiercia i Częstochowy.
1936 - "Krwawy czwartek" we Lwowie: w czasie pogrzebu zabitego przez policję bezrobotnego Antoniego Kozaka policja zabiła 49 demonstrantów.
2020 - W Oviedo zmarł na COVID-19 Luis Sepúlveda, chilijski pisarz, dziennikarz, reżyser i scenarzysta filmowy, aktywista polityczny i ekologiczny.
?