Konwencja programowa Lewicy w Poznaniu

[2023-09-10 12:59:50]














W sobotę, 9 września, w Poznaniu odbyła się konwencja programowa Lewicy. Przedstawiono postulaty związane z wynagrodzeniem nauczycieli, artystów i służby zdrowia. Udział wzięli zarówno krajowi liderzy lewicy parlamentarnej, jak Magdalena Biejat i Adrian Zandberg, oraz poznańscy politycy: Katarzyna Uberhan, Katarzyna Kretkowska i Dawid Majewski.

Adrian Zandberg zaakcentował na wstępie, że Lewica nie wejdzie do rządu z Konfederacją, jeśli na to zdecydują się Koalicja Obywatelska i Trzecia Droga.

Na konwencji szeroko podjęto temat pracy i pracowników. Katarzyna Ueberhan wspomniała o konieczności likwidacji luki płacowej, czyli nierówności w wynagradzaniu kobiet i mężczyzn, a także o złożeniu w Sejmie projektu ustawy o powołaniu rzecznika praw pracowniczych. Jak powiedziała: "Mamy w naszym kraju już rzecznika praw obywatelskich, mamy rzecznika przedsiębiorców, mamy inspekcję pracy, ale te instytucje nie chronią wszystkich. Nie chronią tych na "umowach śmieciowych", nie chronią samozatrudnionych, nie chronią tych wykonujących pracę zależną, dlatego zawalczyłam o to by to zmienić".

Po wystąpieniu Ueberhan, na mównicę wszedł Dawid Majewski, który podniósł postulat powszechnych ubezpieczeń artystów i wyższych płac w publicznych instytucjach kulturalnych, które miałyby osiągnąć poziom co najmniej 130 proc. pensji minimalnej w gospodarce.

Kolejną prelegentką była Katarzyna Kretkowska, która zapowiedziała podniesienie pensji w oświacie i odchudzenie programów szkolnych. Skonstatowała, iż za rządów PIS nakłady na edukację spadły poniżej 2 proc PKB. Lewica ma podnieść te nakłady do co najmniej 3 proc., zaś wynagrodzenia nauczycielskie o 20 proc.: "Zadbamy aby tempo wzrostu płac w oświacie było szybsze niż tempo inflacji. Odchudzimy programy szkolne, odchudzimy podręczniki, damy przestrzeń nauczycielom na ich własną kreatywność i własne metody pracy. Wreszcie zasypiemy lukę oświatową, dołożymy samorządom brakujące dzisiaj dramatycznie środki" - stwierdziła.

Na temat sytuacji w służbie zdrowia wypowiedział się z kolei Tadeusz Tomaszewski. Zapowiedział, iż w nowej kadencji Sejmu Lewica podniesie ręce za obywatelskim projektem ustawy o wynagrodzeniach w służbie zdrowia.

W przemówieniu Anny Marii Żukowskiej padła zapowiedź, iż Lewica postara się o to, aby doszło do powszechnej konwersji umów-zleceń na umowy o pracę, jeśli świadczenie pracy jest długotrwałe i odbywa się w stałym miejscu.

Magdalena Biejat zapowiedziała natomiast powstanie 100 tys. nowych miejsc w żłobkach współfinansowanych przez Unię Europejską.

Na końcu, w przemówieniach Anny Marii Żukowskiej i Włodzimierza Czarzastego Lewica zapowiedziała również wprowadzenie minimalnej stawki godzinowej na stażach, zwiększenie ilości wydziałów sądów pracy oraz wprowadzenie 35-godzinnego tygodnia pracy. Wspomniano również o postulacie 35-dniowego urlopu w ciągu roku.

Tomasz Rysz



drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1

Więcej ogłoszeń...


19 września:

1893 - Urodził się Mieczysław Niedziałkowski, działacz PPS, najmłodszy poseł w pierwszym sejmie II RP, 1927-39 redaktor naczelny "Robotnika".

1893 - Nowa Zelandia, jako pierwszy kraj na świecie, przyznała kobietom prawa wyborcze.

1921 - Australia: W katastrofie górniczej w Mount Mulligan w stanie Queensland zginęło 75 osób.

1938 - Hiszpania: Początek ciężkich walk XIII Brygady Międzynarodowej nad Ebro.

1946 - Islandia: Amerykańskie wojska okupacyjne opuściły wyspę.

1953 - W fabryce na Żeraniu wyprodukowano pierwszy polski silnik do samochodu FSO Warszawa M-20.

1976 - Szwecja: Po 44 latach nieprzerwanego sprawowania rządów socjaldemokraci (SAP) przegrali wybory parlamentarne.

1982 - Szwecja: Socjaldemokraci powrócili do władzy.

1985 - Zmarł Italo Calvino, jeden z najważniejszych włoskich pisarzy i eseistów XX wieku; 1945-56 dziennikarz komunistycznego dziennika "L'Unita".

1987 - Zmarł Einar Gerhardsen, norweski polityk, trzykrotny premier Norwegii w latach 1945-51, 1955-63 oraz 1963-65, członek Norweskiej Partii Pracy. Stworzył plan odbudowy Norwegii po drugiej wojnie światowej.

1993 - W wyborach parlamentarnych w Polsce SLD uzyskało 20,4% głosów (171 mandatów), PSL - 15,4% (132), UD - 10,6% (74), UP - 7,28% (41).

2004 - Niemcy: Wybory do Landtagu Brandenburgii wygrała SPD przed PDS.


?
Lewica.pl na Facebooku