Wielkie powodzie na Śląsku i w Europie Środkowej

[2024-09-20 23:11:03]

W dniach 15-17 września Polskę południowo-zachodnią, to jest województwa dolnośląskie, opolskie i śląskie objęły gwałtowne opady deszczu w wysokości 100-250 mm. Najwyższe opady objęły pogranicze polsko-czeskie, w tym zwłaszcza Sudety. Znaczące opady, w rezultacie przechodzenia niżu genueńskiego objęły również Słowenię, Austrię i wschodnie Czechy. W Polsce największe straty odnotowano w miejscowościach Kotliny Kłodzkiej (Stronie Śląskie, Lądek-Zdrój, Bystrzyca Kłodzka, Kłodzko) oraz niżej, w województwie opolskim, głównie w dorzeczu Nysy Kłodzkiej (Nysa, Lewin Brzeski) oraz Białej i Osobłogi (Głuchołazy, Prudnik). Ogromna fala powodziowa, której skutkiem było zalanie znacznej części czeskiej Ostrawy, po stronie polskiej nie wyrządziła dużych szkód, jeśli chodzi o główny bieg Odry (poza ujściem Nysy Kłodzkiej, jak na razie, gdzie zalane zostało kilka wsi). Fala na Odrze została w istotny sposób spłaszczona dzięki zbiornikowi Racibórz Dolny, który posiada znaczące rezerwy gromadzenia wód powodziowych, m.in. z uwagi na to, że pełni wyłącznie funkcje przeciwpowodziowe, będąc zbiornikiem suchym przez większość czasu. Mniejsze straty powodziowe odnotowano także w biegu rzek Bóbr i Kwisa. Podtopienia objęły choćby Jelenią Górę oraz Szprotawę i Żagań w województwie lubuskim. Na Odrze fala powodziowa minęła bezpiecznie Wrocław i kieruje się ku Brzegowi Dolnemu, Ścinawie, Głogowowi i Nowej Soli, gdzie przewiduje się wystąpienie stanów alarmowych i lokalne podtopienia. Poniżej, na Odrze, mają wystąpić jedynie stany ostrzegawcze.

Poza Polską, spora fala powodziowa występuje na Dunaju, dokąd spływają olbrzymie masy wody z austriackich Alp i części Wyżyny Czeskiej. Podtopienia odnotowano także na Węgrzech, choćby w okolicach Budapesztu. W Polsce, w rezultacie powodzi zginęło 7 osób, zostało zniszczonych co najmniej 3 mosty, zalanych lub uszkodzonych wiele budynków, szczególnie w zlewisku Nysy Kłodzkiej, a podtopionych jest około 20 wsi. Rząd zapowiedział pomoc dla powodzian. Wojsko pomaga samorządom w porządkowaniu miast i wsi o zniszczonej lokalnej infrastrukturze. Premier Donald Tusk organizuje codziennie konferencje prasowe w sprawie powodzi, przebywając od kilku dni na Dolnym Śląsku, starając się koordynować i nadawać ton organizacji oczyszczania i odbudowy terenów dotkniętych przez powódź.

Tomasz Rysz




drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Warszawie!
ul. Foksal 2, Pawilon Stowarzyszenia Architektów Polskich
12 kwietnia (sobota), godz. 19.00
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


14 kwietnia:

1914 - USA: Masakra w Ludlow (Kolorado). Otwarto ogień do strajkujących górników i ich rodzin, zabijając 20 osób, gł. kobiety i dzieci.

1914 - Zmarł Hubert Bland, angielski socjalista, współzałożyciel Towarzystwa Fabiańskiego.

1930 - W Moskwie popełnił samobójstwo Włodzimierz Majakowski, wybitny radziecki poeta futurystyczny.

1936 - Podczas demonstracji bezrobotnych we Lwowie policja zabiła bezrobotnego Antoniego Kozaka.

1951 - W Londynie zmarł Ernest Bevin, brytyjski związkowiec, polityk Partii Pracy, minister.

1986 - W Paryżu zmarła Simone de Beauvoir, francuska lewicowa pisarka, filozofka i feministka.

1996 - Proklamowano Dzień Ludzi Bezdomnych.

2019 - Socjaldemokratyczna Partia Finlandii (SDP) wygrała po raz pierwszy od 20 lat wybory parlamentarne.


?
Lewica.pl na Facebooku