Niemcy: Wybory w Brandenburgii

[2024-09-24 21:57:57]

22 września w wyborach krajowych w Brandenburgii po raz kolejny zwycięstwo odnieśli socjaldemokraci prowadzeni przez popularnego premiera Dietmara Woidke. Przez ostatnie tygodnie kampanii można było obserwować zwieńczoną sukcesem, spektakularną pogoń socjaldemokratów za przodującą w sondażach, skrajnie prawicową Alternatywą dla Niemiec. W tym czasie SPD zyskała około 10 punktów procentowych poparcia), wyprzedzając minimalnie AfD. W budynku Landtagu w Poczdamie zasiądą również przedstawiciele BSW i CDU.

Według ostatecznych wyników zwycięstwo odniosła SPD, którą poparło 30,9 proc. głosujących i był to wynik lepszy o 4,7 p.p. w porównaniu z uzyskanym w wyborach z 2019 r. Stan posiadania wyraźnie zwiększyła AfD (+5,7 p.p.), na którą oddano 29,2 proc. głosów. Trzeci wynik przypadł debiutującemu w tych wyborach BSW − 13,5 proc., a dopiero czwarty CDU − 12,1 proc. (-3,5 p.p.).

Żadna z pozostałych partii nie zdołała przekroczyć 5-procentowego progu wyborczego, ani też ich kandydaci nie wygrali w żadnym okręgu jednomandatowym. Zatem do nowego Landtagu nie wejdą Zieloni − 4,1 proc. głosów (-6,7 p.p.), Die Linke − 3,0 proc. (-7,8 p.p.), BVB/FW (brandenburscy Wolni Wyborcy) − 2,6 proc. (-2,5 p.p.) oraz Partia Ochrony Zwierząt - 2,0 proc (-0,6 p.p.). Inne partie, w tym FDP − zaledwie 0,8 proc. głosów) uzyskały łącznie 4,6 proc. głosów. Frekwencja wyborcza wyniosła 72,9 proc. i była wyższa aż o 11,6 p.p. w porównaniu z frekwencją w poprzednich wyborach.

W nowym Landtagu podział mandatów będzie przedstawiać się następująco: SPD − 32, AfD − 30, BSW − 14, CDU − 12. Niezbędna większość wynosi więc 45 mandatów.

Przyjęta przez socjaldemokratów strategia „Woidke przeciwko AfD” przyniosła sukces partii, jednak odbiła się na wynikach dotychczasowych koalicjantów z CDU i partii Zielonych, którzy na finiszu kampanii utracili głosy na rzecz SPD. Cieszący się dużym zaufaniem mieszkańców Brandenburgii premier tego landu na początku września zapowiedział, że ustąpi ze stanowiska i nie będzie się ubiegał o ponowny wybór na urząd premiera, jeśli w wyborach wygra AfD.

Socjaldemokraci odnieśli zwycięstwo, ale ich potencjalnej koalicji z chadekami do zdobycia większości zabrakło jednego mandatu. W sytuacji gdy Zieloni nie weszli do Landtagu oznacza to, że podczas negocjacji koalicyjnych socjaldemokraci będą musieli liczyć się ze stanowiskiem BSW. Możliwe wydają się trzy rozwiązania: koalicja SPD-BSW, tolerowana przez BSW koalicja SPD-CDU lub mało prawdopodobna szeroka koalicja SPD-BSW-CDU.

pk, wch



drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



DEMONSTRACJA: ZATRZYMAĆ IZRAELSKĄ MACHINĘ ŚMIERCI
Warszawa, Plac Zamkowy
5 października (sobota), godz.13.00
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


22 października:

1923 - Początek kilkunastudniowego strajku kolejarzy krakowskich.

1923 - W Hamburgu wybuchło powstanie robotnicze pod przywództwem KPD.

1929 - James Scullin został premierem laburzystowskiego rządu Australii.

1936 - W Hiszpanii utworzono Brygady Międzynarodowe.

1953 - Laos ogłosił niepodległość.

1963 - Państwa członkowskie RWPG powołały Międzynarodowy Bank Współpracy Gospodarczej.

1964 - Jean-Paul Sartre uhonorowany literacką Nagrodę Nobla.

1971 - W Holandii powstała Partia Socjalistyczna (SP).

1983 - W RFN ponad milion osób wzięło udział w protestach przeciwko zbrojeniom atomowym.

1990 - W Paryżu zmarł Louis Althusser, francuski filozof marksistowski, jeden z głównych przedstawicieli marksizmu strukturalistycznego.

2002 - W Niemczech utworzono drugi rząd Gerharda Schrödera.

2011 - Założono centrolewicową partię polityczną Pozytywna Słowenia.

2020 - Trybunał Konstytucyjny orzekł, że możliwość aborcji z powodu ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodna z Konstytucją RP, co wywołało protesty osób niezgadzających się z tym wyrokiem.


?
Lewica.pl na Facebooku